| pisciutza19 a întrebat:

Fetelor voi aveti dureri in perioada menstruatiei? Cum scapati de ele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Se duc la vot fetele, si scapă.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

rolling on the floor

| pisciutza19 explică (pentru anonim_4396):

De ce razi chiar nu înţeleg? Nu imi este de ajutor de loc razi ca o proastă ȋn târg ce ești!

| anonim_4396 a răspuns (pentru pisciutza19):

Te intreb, tu esti aia din poza, nu vorbesc urat sau cv

| anonim_4396 a răspuns (pentru pisciutza19):

Radeam,la ce-a zis @CristiDinBucuresti

| pisciutza19 explică (pentru anonim_4396):

Da eu sunt scuza-ma am crezut ca ai ras de mine imi cer scuze pentru jigniri eram si irascbila ma rog nu mi-am dat seama.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Da. Dacă durerile nu se ameliorează cu Nospa Forte, Adagin, Saridon, Ibuprofen...
Atunci, optează pentru Nurofen EXPRESS Forte. După 15-20 de min te vei simți excelent.

| pisciutza19 explică (pentru floresdemayo):

Am incercat cu no-spa si nu am observat vreo ameliorare iar ibuprofenul am avut diaree de la el imi poti recomanda altceva?

| jMaria a răspuns (pentru pisciutza19):

Poti incerca sa iti pui o sticla de apa calda pe abdomen si sa stai ghemuita in pat. Pe mine ma ajuta. In prima zi a menstruatiei, am o durere groaznica de burta..si merge destul de bine cu apa calda.

| floresdemayo a răspuns (pentru pisciutza19):

Nu știu dacă chiar Ibuprofenul e de vină, eu am citit că aceste tulburări sunt normale in această perioadă a lunii.
Citez:
"Menstruatia dureroasa sau dismenoreea este, de regula, insotita de diaree, greata, dureri de cap, de spate, depresie. În general, diareea cu menstruație este un fenomen complet normal și indică dorința organismului de a scăpa de toxinele acumulate. "
Dacă ai indoieli, vorbește cu medicul de familie, sau intreabă un ginecolog. Sunt zeci/sute de medicamente care iti pot aduce confortul dorit in perioada și care ameliorează durerea, dar trebuie să le găsești pe cele compatibile cu organismul tău.
Să ai sănătate! happy

| Andreeush a răspuns:

Eu sunt norocoasă, nu am nici o durere în timpul menstruației.

| CdeMetal a răspuns:

Majoritatea fetelor au dureri in perioada menstruatiei, sunt foarte rare cele care n-au.
Pentru calmarea durerilor exista pastile la farmacie, poti incerca sa faci si un dus fierbinte ca am inteles ca ajuta.

| lalalallalala a răspuns:

Eu nu am deloc in timpul menstruatiei. Doar cu cateva zile inainte ma dor ovarele.