| Mosotti a întrebat:

Fiti atenti faza, avem un coleg de forum care pretinde ca e ok sa slabim 20 Kg in timp de sub o luna.
Eu am zis ca este o prostie, am zis asa:

20 Kg = 7000 Kcal x 20 - 140000 Kcal trebuie sa arda in plus acel om. 7000 are 1 kil de grasime corporala.
Impartit la 30 zile (hai o luna, nu sub o luna), trebuie sa arda 4700 K/zi in plus fata de metabolismul bazal.

Asa ca daca are o dieta sa zicem de 1000 Kcal/zi, mai arde inca 1000 ca arde 2000 in mod normal si apoi inca 3700 trebuie sa arda in plus ca sa faca alea 4700, deci pedaleaza 8 ore pe zi la bicla acasa, adica cam 500 K/ora consumate.

Ce parere aveti? Plus ca mi se pare prea rapid 20 kile pe luna.

Discutia e aici la sfarsit:

https://www.tpu.ro/......-adevarat/

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
39 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Nu citesc acea discuție idioată! Dacă ar fi studiat puțin pe internet, despre vedete care au dat kilograme jos, ar fi aflat că sănătos și corect, dai jos 2 kilograme pe lună, nu 20.
Organismul, în general, este făcut ca în momentul în care se face efort fizic intens să păstreze grăsime, nu să elimine. Plus, 20 kilograme pierdute în o lună, vor duce la pliuri de piele, pentru că s-au pierdut multe kilograme.
Părerea mea este că dacă reușește măcar 5 kilograme să dea jos, e bine!

| Mosotti explică (pentru romeo78):

Pai asa zic si eu, hai nu 2, dar un 3-5 Kg e okey lunar, dar am si socotit ca sa vedeti, nici matematic nu se poate!
Eu am slabit f frumos 4 pe luna.
Dieta cu 1300-1400 Kcal/zi si aia era, ardeam 2300-2400 fara sport, slabeam fara sport, ca nu am mai facut dupa un timp.

Si stai ca zicea colegul dincolo de 20 Kg sub o luna, eu am zis o luna asa, am mai pus de la mine putin. Cum ca antrenori ar fi zis, nu exista asa ceva.

| Violleta2022 a răspuns:

Stiu un caz concret, care a slabit 25kg in 2 luni jumate, dar asta inseamna 10kg pe luna, nu 20.
Personal, nu cred ca-i posibil sa slabesti 20 de kg intr-o luna.
Posibil in urma unei operatii estetice de eliminare a unei mase grasimi, dar sa slabesti normal, doar prin sport si dieta, ma indoiesc.

| Mosotti explică (pentru Violleta2022):

Cine era acela care a dat 10 kile pe luna?! Adica n-a mancat nimic?!
Adica a ars 2350 Kcal/zi ca sa dai 10 kile jos
7000 Kcal/1 Kil grasime corporala x 10 = 70000
70000/30 zile = 2334

Daca e vreun balaur din ala da, daca ardea 3500, manca 1000, si se ardeau 2500 rest din grasime. Altfel doar sa nu manance nimic merge, bine, fara sport, doar cu miscarea de baza.
Regula de mai sus se aplica la mai toti.
Cam 2200-2400 ard majoritatea oamenilor pe zi fara miscare in plus. Sa zic asa medie 1, 7 m un 70 Kg barbati cam 2400, femei cam 1800-2200, fara miscare in plus adica sport.
Se poate verifica oricand.
A dat multa apa afara ca a redus carbo mult.

Exceptie facand hipertiroidistii si aia care nu asimileaza tot, dar aia care nu asimileaza tot sunt f rari.
Hipertiroidistii ard poate uneori si dublu pentru ca au pulsul mai sus, sunt putin mai alerti, mai agitati, puls mai sus inseamna oxigen mai mult adica arderi.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Mosotti):

Cumnatul meu a fost acela care a pierdut greutatea asta.

| Mosotti explică (pentru Violleta2022):

10 Kg pe luna da, se poate, nu prea a mancat nimic smecheru, sau a mancat ceva dar a facut sport ceva, si asa da cele 70000 kcal date pe luna jos.
A avut un deficit de 2335 Kcal/zi, daca ardea un 2400-2500, ca, cam atat era, a mancat poate 175 pe zi doar, sau mai mult si a dat jos ce a mancat cu sport.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

40-50% e apă. Dacă nu mănâncă. poate.

| Mosotti explică (pentru sadrian46):

Nu se pune slabirea din apa, ca aia se pune la loc daca mananci acelasi nr de carbo ca inainte chiar daca nu sari de klcal si nu te ingrasi pe bune, slabire ma refer la grasime, substanta grasa calorica, nu partea apa si sare.
Multi reduc carbo in slabire si atunci scot mai multa apa decat in mod normal, de acolo mirajul ca intr-o sapt da si 1-2-3-4 kile jos.

| sadrian46 a răspuns (pentru Mosotti):

Știi pe unde pleacă caloriile? Pe nas. Cu bioxidul de carbon și apa din fluidele organismului. Ce faci pe urmă după ce ai slăbit, cum pui la loc, este altă discuție.

| Mosotti explică (pentru sadrian46):

Daca pleca grasimea aia ce bine era. Nu tata, daca arzi cat trebuie dispare, daca nu, nu dispare, arzi 7000 Kcalorii in plus fata de cat arzi pentru mentinere, slabesti un kil, lucru mecanic.
Orice altceva e iluzie. Si asta se probeaza oricand si de catre oricine. Dar facut cantarul ca lumea, nu aiurea de nici pe ala multi nu stiu sa-l faca, de fluctueaza de habar nu au daca au slabit, daca au dat doar apa, daca a mai ramas in plus mancare in stomac fata de data trecuta la cantarire.

De ex daca ai 70 acum, nu reduci nr de carbo si ii lasi pe normal fara insa a depasi nr de kcal.
Daca reduci drastic nr de carbo cum fac astia la slabire (in loc sa scada doar aportul caloric si sa tina echilibru recomandat pentru alimentatie), atunci corpu elimina mai multa apa decat in mod normal.

Asa ca apare "minunea" ca in 7-10 zile dai si 3 kile jos, desi dieta ta nu zice deloc ca ai ars 21000 kcal in 7-10 zile, te faci ca nu conteaza si zici "domneee, am slabit".
O sa ai 67. Insa e 67 fals.
Cum o sa ridici nr de carbo la loc, cum iar ai 70 constant tot in cateva zile, ca vei retine apa in mod normal ca si inainte, si aia nu mai iese. O sa zici "aaaoleu m-am ingrasat desi dieta o tiu". Sa zicem ca ai aceleasi kcal dar pui carbo mai multi si mai putin din celelalte.

Cand slabesti pe bune la 67 adica din grasime dupa ce ai muncit pentru asta si tinut dieta cam 21 zile cu 1000 Kcal/deficit pe zi, ajungi acolo fara sa reduci carbo ca in primul caz, si chiar daca bei apa nu mai pupi tu 70, o sa ajungi la 70 doar daca te ingrasi la loc 3 kile.
Dupa aia o sa ai 66-65-64-61.
Si asta e greutatea reala slabita, si semnu e ca nu pui repede la loc asa una doua ca in primul caz, daca nu ai kcal in plus necesare.

Matematica spune tot, la un moment dat nici nu ma mai cantaream ca nu mai avea sens, si prin sondaj cand o faceam, vedeam ca da 97 % cam.
Am ars 35000 Kcal in plus, am dat 5 kile jos, imi dadea o eroare de 0, 1 Kg in plus sau minus, dar aia e.

| sadrian46 a răspuns (pentru Mosotti):

Zici tu ceva, dar te referi strict la tine. Uite că metabolismul unora nu ține cont de caloriile măsurate cu bomba calorimetrică, atâta grăsime, atâtea calorii.

| Mosotti explică (pentru sadrian46):

E nu! La toti e la fel, regulile alea-s generale. Exceptie fac cum am zis hipertiroidistii si cei ce nu asimileaza tot, acolo ai dreptate, dar astia-s f rar cel putin ultimii.
Testele dau ca asa da, acum ce sa zic. Evident, cu aceiasi miscare de baza, ca daca unu umbla toata ziua pe drumuri cu acte si altele fara masina, si altul sta la birou 8 ore, normal ca primul arde ceva mai mult.

Sau mai poate face o mica diferenta si pe aia care-i mananca undeva de dau din picior, loveste pixu de masa sau da cu degetu in masa asa in prostie cand e singur, intoarce telefonul cu mana in mod repatat cand sta in pat.
Se numeste treaba non exercise activity thermogenesis, si asta face diferenta, chiar s-a facut si un test. Poate face o dif si de 300 Kcalorii, este destul totusi.
Gandeste-te ca cine are 300 K in plus zilnic din mancare ia lunar 1, 3 kile, deci conteaza f mult sa arzi cu 300 mai mult.

Deci la o persoana de acelasi sex, inaltime, varsta si greutate, consumul de energie e cam pe acolo la aceiasi activitate fizica, ca doar au nevoie de acelasi randament iar pierderile-s minime la masinaria numita om, nu exista ca unu are pierderi mai multe ca altul.

| alina2k18 a răspuns:

Pai depinde de cine vorbim, de o femeie care are 80-90 kg sau un barbat de 180 KG?
Sunt oameni care au slabit f mult de ordinul 15-20 kg intr-o luna - ei avand gabarit foarte mare - controlat medical, adica erau internati in clinici cu analize la 2-3 zile, cu perfuzii zilnic sa acopere diferite deficite etc.
Problema e ca grasimea e formata din trigliceride si altele care atunci cand slabim extrem de mult se muta in SANGE.
Si e cam nasol sa te trezesti cu trigliceride 500 laughing la analize.
Personal am slabit 10 kg intr-o luna si un total de 20 kg in 3luniwinking
Inca nu mi-am facut analize dar ma simt ok si cu ficatu am stat bine mereu si cand eram MARE ANIMAL laughing BIPEDA, inca nu dadusem in steatoza hepatica laughing dar probabil urmawinking

| Mosotti explică (pentru alina2k18):

Vorbim de o fata normala naiba, 1, 7 m sa zicem cu un 70-75 Kg sau cate ar fi avut cea care a postat, nu de gorile.

Nu se muta nicaieri, de unde ai scos-o? Grasimea cand slabim se arde adica dispare, se consuma. La masina benzina dispare, nu se muta, asa si grasimea e banzina la noi.
Grasimea e formata din acizi grasi si glicerina. Trigliceridele sunt grasimi aparute in urma excesului de carbohidrati, la unii, la altii nu se intampla asta. Eu de ex consumam multi carbo, ma ingrasam dar trig erau mici.
Cand slabesti extrem de mult ramai cu oasele la o adica.
La slabire scad si trigliceridele! Daca-s cauzate ca nr mare de excese, daca sunt din cauza congenitale adica probleme din nastere mostenite, nu scad nici sa fi culturist.
Pe probate, poti testa cu cine vrei.

10 Kg intr-o luna ai slabit ca ai dat intai multa apa in plus dat fiind ca ai redus mult carbohodratii, asa ca rinichii elimina multa apa. Dupa aia a ramas grasimea si ai dat 5 Kg lunar, e normal.
Eu ma refer la slabire in grasime, nu apa, ca daca mancai iar carbo ca inainte, apa aia se punea la lor ca era retinuta iar.
Dar asa, in loc de 3 kg de apa aveai doar 1, e doar un exemplu, retinuta in organism.

| alina2k18 a răspuns (pentru Mosotti):

Deci vreo 10 kg de apa am avut inseamnawinking
Te referi la apa intracelulara sau extracelulara?
Din tesuturi sau organe?

| Mosotti explică (pentru alina2k18):

Nici nu conteaza care apa, conteaza ca, coborand carbohidratii iese mai multa apa total decat iesea inainte, deci pierzi apa mai multa si ai miraju slabirii rapide la inceput.
De aia apoi nu mai slabesti repede.
Iar faza de platou e minciuna, daca dieta e la fel, se slabeste continuu pana la oase la o adica, nu se opreste ca nu are cum, daca consumu de energie e acelasi si aportul caloric e tot in acelasi deficit.

Si eu mai zic si cu vrajeala aia ca scade metabolismu, testele la mine si la altii au aratat ca nu scade, de la 85 kg la 67 s-a observat o rata constanta a slabirii cu acelasi aport caloric, cam in 4 luni, 4, 5 luni.
COnsum energie acelasi, aport caloric acelasi, cum dracu sa scada?

Pentru ca sa scada ar trebui sa scada consumul si anume:
1 - Temperatura sa fie mai mica
2 - Inima sa bata mai incet decat 60-80 pe minut
3 - Organele interne sa mearga mai incet
4 - Creieru sa mearga mai incet.
Nici una din astea nu se intampla, deci de unde scazi consumu?! Ca eu nu prea iau de bun toti ce citesc, mai trec si prin analiza mea si mai si testez practic.
Saracii aia de la Auschwitz nu vroiau si ei platou?! In vise poate.
Aveau dieta de 700 Kcal/zi ca sa moara lento si aia care nu munceau.
Si al dracu metabolism se incapatana sa coboare de slabeau continuu pana murau.
Platou apare ca nu tine dieta bine, ca iese apa si se socheaza ca coboara f greu apoi, si zice ca sta pe loc.

| Apokales a răspuns:

Ce coboara sub 1500 de calorii pe zi este nesanatos si atrage cu sine efectele negative. Si sa pedaleze 8 ore pe zi este imposibil, ca banuiesc ca nu a ajuns sa aiba probleme cu greutatea pentru ca a pedalat prea mult in acest timp, cand a pus kilogramele pe el. Deci este exclus sa fie posibila sau sanatosa propunerea ta.
Recomand sa isi schimbe stilul de viata si cel alimentar si sa astepte. Daca face asta, atunci nu va mai avea probleme cu greutatea niciodata, iar timpul pe care l-a asteptat, sa zicem 6 luni de zile, va merita.

| Mosotti explică (pentru Apokales):

Nu ai inteles, nu e propunerea mea, mie mi se pare o tampenie, am zis ca un coleg de forum la discutia cealalta si am dat linkul, pretinde asta si zice ca e bine cu sport sa dam 20 kile sub o saptamana! Si am vrut si parerea voastra.

https://www.tpu.ro/......-adevarat/

La sfarsit.

| Mosotti explică (pentru Apokales):

Si oricum ceva nu e ok nici ce zici tu, ca atunci cand am 10 kile in plus, corpu se hraneste optim din grasime deci el isi ia toate kcal de acolo, deci practic eu trebuie sa bag legume, paine integrala, proteine si cam atat, adica vitamine, minerale, calciu, proteine complete deci din carne lactate, si nutrientii care nu-s in grasime. Atunci de ce sa bag 1500?! Ca isi ia din camara, eu am bagat 1000-1200 maxim.
Ii bag ce n-are si ce are sa-si traga din depozite ca de aia le are, nu sa-i bag eu in plus.

La mine foamea coboara drastic cand am Kg in plus tocmai de aia, ca el are de mancare! Nu am inteles niciodata de ce aia de 100 Kile au foame tare cand ei au pe ei gramada in camara.
Cand ajung pe la 67-68 Kg bum, incepe foamea sa urce sus, ca eu am 1, 7 m.
Si mi se pare logic, ca nu mai are rezerve, si ca sa nu ia din fibra sau din fat-ul normal care tine forma corpului, urca foamea ca sa ma mentin cu mancare din afara.

| Apokales a răspuns (pentru Mosotti):

Stiu ca atunci cand cobori drastic numarul de calorii apar efectele negative pe care le resimte capusorul tau, creierul. Corpul iti cere hrana asa cum a fost invatat si mai stiu ca pe langa o taiere drastica din numarul de calorii nu este bine ca barbat sa scazi sub 1500 de calorii.
Mai este si efectul eu-eu, care cred ca este unul psihologic, dar de inteles. D-asta cred ca lucrurile trebuie luate treptat, astfel incat totul sa fie sigur si iremediabil, ca nu mai ajungi in halul in care ai fost.

| Mosotti explică (pentru Apokales):

Cum sa ceara mai hrana daca el se hraneste?! Si daca nu bagi nimic, el iti ia 2300 Kcal/zi complet, insa trebuie sa-i dai ce nu are, ca asta da, ar fi nasol sa nu dai ce am zis.
Eu ma simt bine asa, da, dupa ce ajung la 68 si nu mananc, atunci ma ia capul, am ameteala, nu mai am energie, dar pana atunci si 500 daca bag, mi-e f ok, faceam si sala asa dar mai moderat, evident.

Dupa ce am slabit, mananc ca si inainte, nu apare nici un eu-eu ca eu nu ma chinui cand slabesc, slabesc de la sine ca foamea este jos.
eu-eu apare cand omu se chinuie, se abtine si apoi ii vine sa devoreze tot, psihologic cum zici tu.

Da, ai dreptate, nu o iau direct cu 700-1000, scad treptat cam intr-o saptamana-10 zile nr de kcal, tocmai sa se obisnuiasca corpul.
Si asa dau jos si un 6-6, 5 kile/lunar cu 700 pe zi fara sport dar nu 20 dracu`.
Trebuie sa-i dau vitamine si alealalte, altfel nu-i mai dadeam mai nimic, sa traga din fat. Adica ce fac, am camara de da pe afara si eu mai cumpara mancare in prostie? Consumam excesul intai. Si cand camara e ok, atunci cumparam si mentinem camara okey.

| Apokales a răspuns (pentru Mosotti):

Am vrut sa scriu YO - YO, dar m-a corectat panarama asta. Si inca sustine ca nu este bine sa ajung la 700 de calorii. Trebuie sa ai un deficit de maxim 25% din caloriile ce iti trebuiesc pentru mentinere, altfel apar probleme si scade si performantele sportive, drastic. Slabitul in sine este nesanatos, iar facut fara cap este o mare tampenie. Corpul tau nu este o camara, ci o masina. Ce combustibil bagi si ce ai sub capota asa si performeaza. Asa ca ai folosit o comparatie gresit, deplasata.

| Mosotti explică (pentru Apokales):

Eu faceam cam aiurea, dar in general cand slabesti mai repede, nu e recomandat sa faci sport mai dur. De aia si aratam ca dracii de toti se speriau la 59 Kg la 1, 7 m, slab mort, dar eram cu capu, aveam frica obsesiva de ingrasare, si mi se duceau muschii.

O masina care arde din grasime, nu intelegi? El se hraneste din depozite ca de aia si sunt acolo! Doar ca trebuie sa bagi ce lipseste cum am zis si ajungi la un 1000/zi oricum.
E ca si cum masina are benzina in ea si tu ii bagi din extern si ramane cu benzina lui acolo, n-are sens.
Ca dovada ca foamea coboara jos la mine, deci stie ca trece pe fat, ca trebuie sa ia de acolo sa scape de kg periculoase in plus.
Depozitele sunt sa mananci din depozite cand nu ai de mancare.
Da Yo-Yo, nu conteaza ca oricum si eu eu tot stiam despre ce e vorba.
Ca eu ma ingras ca mananc de pofta, asta e prostia mea, e altceva. Dar el nu-mi cere peste necesar.

Nu stiu eu ce scriu aia, eu stiu ce am facut eu, si oricum tot pe langa mie am fost de fapt.
Slabitul e sanatos ca te scapa de Kg in plus, cum nu?

| Apokales a răspuns (pentru Mosotti):

Si atunci de ce nu performezi la fel de bine cand slabesti, daca tot zici ca-i sanatos? De ce nu performezi la fel de bine ca atunci cand esti la mentinere sau intr-un surplus caloric decent?

| Mosotti explică (pentru Apokales):

Pai e simplu, pentru ca atunci cand slabesc daca nu bag prea mult ci doar ce ti-am zis nutrienti, vitamine, minerale, se folosesc mai mult corpii cetonici din fat decat carbohidratii pe care-i reduc. Carbo dau energie rapid, cand stai pe cetonici e recomandat sa tragi energie mai lent, ca altfel tragi mai multa in timp scurt, si corpu nu o poate da.
Trage ficatu din glicogen cu glucoza, dar ala se papa ca mai mult de 2000 Kcal n-ai acolo.

Eu performam la fel de bine dar ma distrugeam, ca dadeam ca prostul in prostie la nivel prea ridicat, eram un om nebun, ce sa mai, recunosc, m-a dat ala afara de la sala ca ii era frica ca, crap acolo, stateam 3-4 ore intens, am plecat la alta sala, dupa 2 sapt era sa ma dea si ala afara.

Cand faci cardio, forta trebuie sa ai carbo la bord ca sa urci insulina sus care te protejeaza de catabolismul (distrugerea muschilor), ca te protejeaza si de slabire e alta, dar eu eram deja prea slab si tot stateam pe cetonici ca boul.

| Apokales a răspuns (pentru Mosotti):

Deci recomanzi infometarea si statul degeaba straight face?

| Mosotti explică (pentru Apokales):

Deci recomand doar in jur de 1000 Kcal/zi formate din proteine, vitamine, minerale, carbohidrati, sa fie din toate cate ceva, din legume, fructe, lactate, paine integrala, peste, carne slaba fripta.
Si atata tot, si restul pana la 2200-2400 isi ia din rezerve, ca doar aia e si ideea, cu 1500 ale tale mai slabim la cand?!

Din moment ce corpu isi trage din rezerve, el nu e infometat, nu pricepi, ca de aia si slabesti, el se hraneste din rezerve optim, doar ca nu are ce am zis mai sus, alea trebuie bagate din afara ca sa fim sanatosi.
Merge si sport insa putini vor asta, asa ca l-am scos. Eu am facut 6 ani jumate deci e normal ca e bun sportul.
Normal ca e bun si un efort muscular moderat, e alt tonus al corpului, putina bicla pentru inima.

Am zis si dincolo ce mi s-a mai zis "eu te-am intrebat cum sa slabesc fara sport, nu sa ma pui sa fac ceva ce nu vreau sa fac". Deci nu te intelegeai, asa ca ii dadeai metoda care o dorea, asta este. Metoda care mergea f bine.
Diete de 1000-1200 K se practica des, dar echilibrate, rezultatele sunt f bune, in conditii cand omu nu vrea sport.
Un om care vine acasa la 7 seara, nu ii mai arde de dat la bicla o ora sau de mers km pe jos, vrea si el sa stea cu parteneru la un film, la o sueta, la un asa...sa se mai odihneasca.
Plus ca multi nu vor pur si simplu sport nici daca au timp.

Daca insisti cu sportu ii iriti si te da si dracu` la o adica.

| Apokales a răspuns (pentru Mosotti):

Ai dreptate, trebuie totul acum si tot deodata. N-avem timp de ceea ce trebuie si ce ar fi bine. straight face

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Jogging-ul și alergarea pot să ardă și până la 400 calorii în 30 minute, am văzut acum un articol publicat de Harvard HP. Deci 7-8 ore de jogging și alergare poate să ardă aproape 5600-6400 calorii. Dacă iei în calcul că vei face 7-8 ore de antrenament pe zi, slăbești 0.8-0.9kg zilnic conform CMU (https://www.convertunits.com/from/calorie/to/kilograms).

Deci, o lună având ~30 de zile, 30*0.8=24kg lunar + hidratare pentru accelerarea metabolismului. Dacă nu o ducem în extremă cu calcule matematice, aș spune că există o posibilitate de 75% să slăbești cam 20kg într-o lună.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Articolul publicat de Harvard HP: https://www.health.harvard.edu/......vities.htm

| Mosotti explică (pentru anonim_4396):

Ideea este sa arzi grasimea nu sa pacalesti cantaru, ca urca la loc rapid cand bea apa si retine normal. Mie mi-a dat 7000 un Kg de grasime corporala, din multe surse am vazut, dar am si testat si iese. Stiu ca unii ziceau 7700, dar mi-a dat 7000.

Antrenament normal este cam o ora de bicla pe zi sa zicem cu un 500 K/ora arse cu un puls de 140-150.

| Mosotti explică (pentru Apokales):

Sincer nici sa stam 101 ani pe bune acum. Hai ca eu mai am de dat un 3 kile dar altii cu 60 de dat? Ce face ala? Trebe mai repejor.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Interesant subiect de gândit. În mod normal, conform conversiei CMU, 1kg ar fi cam 7716.17 calorii. Dar depinde acum și de corp.

Valorile respective, până și cele de la Harvard HP despre caloriile arse în 30 minute sunt structurate pe categorii de vârstă, înălțime și greutate actuală.

Deci nu bag mâna în foc că este așa sau nu, dar matematic, conform constatărilor Universității Harvard, un om normal ar putea da jos 155300 calorii pe lună dacă depune efort masiv.

Acum m-am informat să văd dacă este posibil un astfel de efort masiv pe zi.

Corpul folosește molecule ATP pentru a furniza energie peste tot, în special organitelor celulare specirice, miofibrilelor responsabile de contracția celulelor musculare.

Rezerva se glicogen este validă pentru o energie de aprox. 1800-2000 calorii.

Iar grăsimea, spre deosebire de magazinele de glicogen, care sunt limitate, grăsimea corporală este o sursă de energie practic nelimitată. Chiar și cei slabi și medii au suficientă grăsime stocată în fibrele musculare (poate furniza până la 100.000 de calorii).

Universitatea Standford consideră că 100.000 de calorii sunt destule pentru 100 de ore de alergat.

Deci aici revine faptul că, se poate slăbi 20kg de grăsime într-o lună.

Am pus și sursele:
http://large.stanford.edu/courses/2012/ph240/khan1/

https://www.health.harvard.edu/topics/energy-and-fatigue

| Apokales a răspuns (pentru Mosotti):

Ala poate da repede pentru ca are alt numar de calorii pentru mentinere, deci scanzad cu 25% pentru un deficit decent va avea si mai putin de dat jos, iar aerobicul este un bonus. Si nu va face performanta slabind, mai ales cu 1000 de calorii ce le consuma zilnic asa cum ai spus tu. Dar nu visa ca intr-o luna s-au rezolvat toate cele 60 de kg.

| Mosotti explică (pentru Apokales):

Da, normal ca nu va face performanta dar nici nu e asta ideea, ideea e sa se faca sport moderat si dieta pentru o slabire okey.
Nu da ma, a zis asa doar, poate deshidratare puternica da, dar aia nu e slabire.

| Mosotti explică (pentru anonim_4396):

Ca sa dai jos 155300 Kcal luna asta inseamna 5176/zi! Sport masiv, cine face atata sport?!
Sa zici ca mananca 1000, okey dieta decenta.
Mai trebuie sa arda 5176 in plus, scazi inca o mie ca ti-o arde moca pentru ca ardea 2000 in total, deci mai raman 4176 K de ars pe zi in plus cu sport.
Face careva 8 ore de bicla medicinala destul de alerg pe zi?!
Eu zic practica, nu ce scriu aia sau ailaltii.

Alergarea cu un 10 Km/ora mananca cam 7-800 K, daca alergi cu mai mult, da, bati 1000 deci cum zic ei adica la 100 ore dai 100000 K jos.
Alearga tu cu 12 Km/ora (f tare) 4 ore pe zi! Ca bicla o ora cu 500 nu ne place 8 ore.
E utopic omule, deci baga un efort maxim de putini sustenabil zilnic.

Deci nu e posibil in conditii de om sanatos la cap cu familie, servici si altele.
Nu poate fi o recomandare pentru orice om.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, e foarte posibil. Poți slăbi și până la 5-6kg săptămânal. Există o metodă de a slăbi extrem de rapid, prin dezhidratare și sport. În momentul în care te deshidratezi, îți garantez că pierzi mai multe kg decât în medie.

Deși e o chestie... Tâmpită. Slăbești fals. Renunți la kg dar nu și la grăsime.

Dar din nou, referitor strict la îmtrebarea ta, poți să slăbești 20kg în mai puțin de o lună.

Cunosc o persoana care fumeaza, și slăbea cam ~1.5kg pe zi. Ardea prin deshidratare. A ajuns de la ~98kg la ~76kg în condițiile în care avea 1.73m înălțime.

| Mosotti explică (pentru anonim_4396):

Pai asta am zis, ca eu ziceam de slabire pe bune, ca aia se mentine, nu dat apa apa care reintra rapid la loc! Ca daca fortezi deshidratarea prin low sare si low carbohidrati merge, dar iei rapid cand readuci consumu de sare si carbo la normal, deci nu slabesti.

Nu arde prin deshidratare, scotea apa afara doar. Arzi doar cand consumi acea energie, altfel nu arzi, prin ardere se degaja energie, prin deshidratare nu, deci nu e ardere.
Substanta grasa calorica nu iesea! Se umfla la loc cu apa si sarea.

Asa era unu la TV care slabise 20 kile in cateva ore cum zici tu, dar ce e aia? Joaca doar, ca dupa aia le-a luat la loc.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Să scapi de grăsime e mai greu, îți dai seama. Dar dacă vrei să păcălești cântarul, ziceam că există o soluție. Dar nu e nici imposibil să slăbești ~18kg lunar.

Ideea este că deshidratarea întrerupe procesele metabolice și favorează scăderea masei musculare, pentru că mușchiul e 75-80% apă. Deci arzi mai greu grăsimi, poate chiar mai deloc atunci când te deshidratezi, dar ajungi să slăbești.

Dar în momentul în care te deshidratezi pentru o perioadă / nu mănânci o perioadă, atunci poți accelera metabolismul, și până la urmă acest lucru poate să te ajute în slăbit.

Dacă e vorba de grăsime, atunci trebuie arse cam 7800 Kcal pentru 1kg. Vezi valoarea RMB pentru bărbați/femei. Dacă depăsești RMB, iei în greutate.

În medie, o persoană normală (~70kg), cu înălțimea de 1.70m poate să ardă cam 400-500 calorii spre extrem în doar 30 minute. Adică poate să ardă și 1000 calorii pe oră. În 7 ore de antrenament zilnic, poate să ardă ~7000 calorii, deci aproape 1kg zilnic. Într-o săptămână poate să ardă undeva la 5kg. Într-o lună poate să ardă și 15-20kg dacă ia și vitamine să nu leșine. E extrem, dar e posibil. Deși din nou, nu o să găsești o persoană cu așa voință să ardă 7000calorii zilnic. Dar nu e imposibil. happy