| cAnonim a întrebat:

FIMOZA?
Salutare TPU,cat de curand o sa am primul act sexual,in timp ce cautam pe internet diverse informatii, despre cum e prima data, am descoperit o femeie care citez, scrie " ce noroc pe baieti, nu putem sa ne dam seama daca sunt virgini, sau nu", cand am vazut asta mi-am pus un semn de intrebare pentru ca penisul meu nu se decolteaza complet, eu am crezut ca este din cauza virginitatii si inca sper ca este din cauza asta.
Deci penisul meu in stare fleasca se decolteaza extrem de usor, iar in erectie, mai mult de jumate,dar nu este complet,complet, si nici n-am incercat mai mult pentru ca nu merge si n-am vrut sa imi provoc singur cine stie plus ca nu mi-a pasat prea mult pana acum.
M-am interesat pe diverse site-uri si am observat ca unii nu pot sa-l decolteze deloc nici in stare fleasca, ce sa mai vorbim in erectie.
Deci intrebarile mele sunt.
Am vreo forma de fimoza? Si daca da, cum ar trebui sa vorbesc cu tatal meu, am mai facut eu niste gafe si am ajuns pe la spital degeaba, nu stiu daca o sa ma creada de data asta si in plus imi este putin rusine, macar sa stiu sigur ca am ceva, nu sa-l pun din nou pe drumuri. Sper ca v-am dat destule detalii si va rog sa-mi scuzati exprimarea de rahat, dar credeti-ma ca mi -sa modificat starea de spirit sad
Astept raspunsuri serioase din partea voastra, tin sa precizez ca am 17 ani, nu stiu daca conteaza.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Este posibil să fie vorba de fimoză :(

În cazul în care, într-adevăr, este vorba de fimoză, atunci - în majoritatea cazurilor ( depinde de gravitatea afecţiunii, gradul acesteia ) - NU se pot întreţine relaţii sexuale ( în mod normal )!

Şi, NU se forţează decalotarea deoarece există riscul unor complicaţii : parafimoză ( foarte GRAVĂ )!

Vezi detalii la linkul :
http://www.contraboli.ro/fimoza-cauze-simptome-diagnostic-tratament/

http://paveladrianionel.medlive.ro/2012/03/10/fimoza/

http://www.romedic.ro/fimoza-si-parafimoza

Cel mai indicat este un control la medicul specialist urolog, pentru confirmarea diagnosticului şi tratamentul adecvat.

În general, NU se efectuează intervenţia chirurgicală, ci se prescriu anumite creme cu antibiotic sau corticosteroizi ( ex: Betametazona/Betaderm ).

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ceea ce a vrut acea femeie sa zică prin asta, e ca acea ata a bărbaților, nu e neapărat sa se rupă la primul act sexual.

Aceasta se poate rupe la n act sexual sau chiar sa moara cu ea.

De asta, acea femeie a zis ca nu ne putem da seama de bărbați daca sunt sau nu virgini.

Faptul ca pe tine nu te deranjează, doare, ustura când te autosatisfaci, spre exemplu, nu poate fi chiar o forma de fimoza.

Daca chiar nu ti e rușine, nu e neapărat de doctor.dar poți vorbi cu tatăl tau, pentru ca nu e nimic rău...adică e bine sa își dea si acesta cu părerea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu se decaloteaza complet, ai o problema.Chiar virgin fiind penisul trebuia sa se decaloteze complet. Cum spunea si userul de mai sus,poti muri si cu ata nerupta, nu la toti se rupe ci numai la cei ce nu lubrifiaza scula inainte de sex, si astfel uscata normal ca se opune forta si se rupe, Deci in cazul tau ar trebui sa mergi si singurel la un urolog si daca trebuie operatie, o poti fac.E o operatie usoara si scapi in cateva ore chiar minute. Poti sta si asa dar nu vei avea satisfactia completa cand faci sex.