| existential a întrebat:

Fir-ar sa fie de laptop... cred ca imi provoaca tulburare obsesiv compulsiva si dependenta.
Sunt atatea chestii pe Youtube, care imi starnesc interesul, incat as putea petrece pe Youtube toata ziua, toata luna, tot anul laughing Stau atata timp pe scaun, incat incep sa arat ca o molusca laughing
Este complet toxic.
Voi cum va paziti de drogul asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| WhiteLife a răspuns:

Poti sa instalezi o extensie pe browser (de pe calculator/laptop) care sa-ti blocheze site-urile respective.

Pe telefon, poti dezinstala Youtube (daca chiar ai nevoie sa vezi ceva, deschizi calculatorul, de multe ori mi-e lene sa astept sa se deschida si renunt sa mai vad) sau te poti dezabona de la canalele pe care le urmaresti. Poti sterge si istoricul, ca sa nu-ti mai apara recomandari care te intereseaza.

Pe telefon imi place sa pun la Digital Wellness acces restrictionat la aplicatiile pe care le folosesc prea mult, de exemplu, la Facebook am setat 30 de minute pe zi, iar apoi se inchide pur si simplu aplicatia.

Fa-ti obiceiuri sanatoase, invata sa acorzi timp prioritatilor, inlocuieste timpul pe care il petreci pe astfel de site-uri cu ceva folositor (citeste o carte, mergi la o plimbare). Dupa ce devine un obicei zilnic, te poti reabona la canale sau sa reinstalezi aplicatiile si vei avea un simt al autocontrolului mai bine dezvoltat.

| existential explică (pentru WhiteLife):

Mersi. Facebook nu prea folosesc, dar Youtube imi mananca mult timp. O sa incerc sa fac o pauza de la el.
Apoi va trebui sa revin la Youtube, pentru ca este util in oarecare masura. Acolo urmaresc stiri externe, reviews la produse de care am nevoie, pasiuni, etc happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iesi afara, cauta hobby uri

| Amethyst01 a răspuns:

Fă-ți și tu un obiectiv ca la 1h pe internet sa faci 10 minute miscare sau fa întâi obiectivele pe ziua respectivă și drept recompensă ai YT. Trebuie doar disciplina și voință.
Succeslaughing