| ThatOneStrangerFromTheInternet a întrebat:

Folosesc Kanamicina sulfat 1% in sacul conjunctival de cateva zile si a inceput sa ma jeneze ochiul+ albul ochiului s-a inrosit, insa medicul oftalmolog a zis sa continui cu tratamentul... tratamentul era initial pentru doua bubite rosii iesite pe marginea pleoapei si pare ca ar da rezultate, insa totodata pare sa-mi provoace si o usturime si ochi rosu. Credeti ca e normal? Oare ar trebui sa intrerup tratamentul o zi fara acordul doctorului si sa vad daca-mi mai dispare din roseata sau sa continui si sa risc alte minuni?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| alina2k18 a răspuns:

Nu intrerupe, ai o infectie acolo.
Fa tratamentul exact cat ti-a zis medicul ca altfel risti sa nu scapi de infectie si sa iti reapara in 2saptamani.
Clateste ochiul cu ser fiziologic, gasesti la monodoze, iti bagi asa in ochi inchizi si deschizi si lasi sa se scurga gen.
Eventual faci operatiunea dimineata si seara cu 15minute inainte de a aplica kanamicina.

| ThatOneStrangerFromTheInternet explică (pentru alina2k18):

Deci ma ustura ochiul intr-un hal fara de hal de cand am inceput sa utilizez unguentul acela... sa nu mai zic ca s-a facut rosu si ma ingrijoreaza mult

| ThatOneStrangerFromTheInternet explică (pentru alina2k18):

Ok laughing ma scuzati ca va spun tot dumneavoastra. Deci, de ieri seara pana azi pe la vreo 14:00 nu eram mai deloc deranjat de ochi, in afara de roseata care persista. Asa ca, am zis sa-mi reiau tratamentul, ca poate imi imaginez eu lucruri, asa ca l-am aplicat. Iar acum, in momentul de fata, ma ustura iar ochiul si ma jeneaza intr-un hal fara de hal, si parca roseata a crescut in intensitate-_- Incep sa am dubii legate de deciziile domnului oftalmolog...

| alina2k18 a răspuns (pentru ThatOneStrangerFromTheInternet):

Imi pare rau puisor.
Intrerupe tratamentul daca tot te jeneaza.
Vezi in 2 -3 zile cum te simti si daca incepi sa fii ok du-te la medicul de familie si spune-i ce ai folosit, cat timp si daca crede ca e cazul sa mai faci un tratament cu alta substanta.
Fireste la oftalmolog ar trebui sa mergi dar daca nu ai altul si la privat si costa...

| FengYuZhi a răspuns:

Bună! Unguentul este contraindicat in afectiunile tuberculoase si fungice ale ochiului, de asemenea, in supuratiile acute ale acestuia. Alte contraindicatii anumite infectii virotice (herpes corneean, leziuni provocate de vaccina sau varicela), ulcere corneene simple sau supurate, glaucom, antecedente de hipersensibilitate la vreuna din componentele unguentului.
Procese inflamatorii acute ale polului ocular anterior (in cele cronice unguentul este mai putin eficace); 
Desi toleranta unguentului este in general buna, pot aparea fenomene iritative sau de sensibilizare, necesitand intreruperea tratamentului. In cazul utilizarii prelungite, se poate inregistra (rar) formarea unei cataracte subcapsulare posterioare sau cresterea presiunii intraoculare in unele cazuri.
Pe scurt...Cel mai bine ați sta o zi sau chiar două fără a folosi unguentul, dar depinde de situația ochiului, dacă vi se pare ca nu mai puteti rezista...