| Andreea930 a întrebat:

Forcapil pentru căderea părului una pe zi a luat cineva? Am luat 2 zile și a 3 a zi nu mai am luat fiindcă aseară m-a durut stomacul rău, am luat pe la prânz pe mâncate, seara nu prea iau, sau daca iei și seara am auzit că îți dă energie și de aia doare la stomac și acum mai mă doare putin, ce aș putea face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| Laura162 a răspuns:

Forcapil anti-cadere se ia un comprimat pe zi, dimineata, la micul dejun. In mod ideal. Daca nu, macar la pranz (dar intotdeauna la pranz, nu o zi dimineata si alta la pranz). Nu de 2 ori pe zi, indiferent de momentul zilei.

Contin zinc si B-uri, nu? De-aia le iei pe mancate. Zincul e iritant gastric, risti niste dureri la stomac de toata frumusetea daca il iei pe stomacul gol. Chiar si cu mancare, unii pur si simplu nu suporta suplimentele cu zinc (dar il pot lua foarte bine din alimentatie). B-urile mai degraba dau stari de greata decat dureri, dar oricum e sigur sa le iei tot cu mancare. Pentru stomac aici, nu conteaza momentul zilei, ci prezenta alimentelor. In schimb, momentul zilei conteaza pentru ca B-urile dau energie si, daca le iei seara, nu poti sa adormi sau ai un somn nelinistit. (De fapt, vitaminele in general nu se iau seara din acest motiv.) Cam ca atunci cand bei o cafea inainte de culcare.

Tot din cauza B-urilor e important sa le iei cam la aceeasi ora.

Deci:
1. Incearca sa le iei dupa mancare si nu impreuna cu sucuri acidulate, cafea sau orice alt iritant gastric. Daca tot te doare stomacul, nu le mai lua. Sau ia-ti un protector gastric (dar sincer, cred ca mai bine schimbi tratamentul anti-cadere decat sa iei protectoare pe toata durata).
2. Nu doare la stomac pentru ca iti da energie. Sunt efecte diferite.

| Andreea930 explică:

Mulțumesc, nu am întrebat nici vreun doctor de forcapil, am luat eu, și cu ce tratament să l schimb?

| Laura162 a răspuns:

Ai ales bine, Forcapil e printre cele mai bune. Vezi intai daca suporti sa-l iei dupa mancare. Alternative fara zinc nu stiu, dar cu doza mai mica de zinc, in rest compozitie similara si tot orale ar fi Aspasia de la Zdrovit, respectiv Par Forte sau Par+Piele+Unghii de la Doppelhertz (toate se iau dupa mancare). Poti sa intrebi la farmacie de alte variante.

| Andreea930 explică:

Cineva mi-a mai zis să iau forcapil cu pansament gastric

| Laura162 a răspuns:

E si asta o varianta, dar n-as zice ca e de prima alegere. Mai mult ca o alernativa.

Inca o chestie: daca in timpul tratamentului cu Forcapil (sau oricare altul cu Zn sau orice minerale) va trebui sa iei antibiotice tetracicline (ex. tetraciclina, doxiciclina) sau fluorochinolone (ex. ciprofloxacina, norfloxacina, levofloxacina), sa lasi o distanta de 2-4 ore intre Forcapil si antibiotic. Zn se leaga de tetracicline si flourochinolone si nu se mai absorbe nici una la fel de bine si ambele vor avea efect mai redus. Iti zic asta pentru ca tratamentul e lungut si se poate sa prinzi o bacterie intre timp.

1 răspuns:
| alina2k18 a răspuns:

Iau de 1an dupa masa de dimineata. O sa fac o pauza in iulie si reiau in octombrie.
Nu am avut probleme cu el, sunt multumita.
Nu mai lua daca iti afecteaza stomacul.