| Bot_Alin_1992 a întrebat:

Fratele meu a făcut acum câteva minute hernie și acum are o umflătură în partea stângă abdominală și e frică de moarte de operație.
Ce ar trebui să facă ca să-i treacă?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| BuLaNNNeL a răspuns:

Operația nu e foarte complicată. Un chirurg bun si in 3-5 zile e acasa.

| alex495 a răspuns (pentru BuLaNNNeL):

Asta e problema probabil, nu prea mai gasesti in Ro doctori buni sau macar conditii decente. Eu cand am avut pneumonie am preferat sa stau acasa sa ma injectez singur de 2 ori pe zi timp de 7 zile inloc sa ma duc in spital. Doctorita mea de familie mi-a zis sa beau ceai ca trece. Daca nu ma duceam la privat nu mai eram aici sa ti raspund. Mi a zis doctorul de acolo ca eram la limita, febra 40 si tensiune 6 parca

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru alex495):

Din pacate si asta este tristul adevăr. Sa nu mai vorbim ca, deși au salarii ce depășesc sută de milioane, așteaptă si ceva la buzunarul halatului din partea pacientului. De hernie înghinala s-a operat si bunica-miu. Pana sa dau bani chirurgului, nu-l bagă nimeni in seama. Dupa operatie; la fel. Nicio asistenta n-a trecut sa vada cum se simte. Le-am dat si lor bani, iar din 15 in 15 minute treceau si-l verificau. Aiurea.

| Jojoyo1 a răspuns:

Hernia nu se produce în câteva minute. Poate a aflat acum "câteva minute"