| lilith16 a întrebat:

Frica de a manca in public sau de a merge printr-un loc aglomerat se încadrează in simptomele anxietatii sociale?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

O anumita teama este normal, dar depinde de reactia ta, cum te manifesti?

| lilith16 explică (pentru RAY):

Evit, dacă nu reusesc devin agresiva si prost dispusa

| Donsavas a răspuns:

Da,iar comportamentul evitant lasa sa iasa in evidenta afecțiunea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Donsavas):

Consider ca am anxietate sociala : dar daca sunt intr-o zona inconjurat de necunoscuti ma simt ok, Probleme apar cand am cunostinte in apropiere.
Daca e sa fiu inconjurat si de persoane cunoscute, atunci ma ia anxietatea.

| Donsavas a răspuns (pentru anonim_4396):

Da,cred ca ai o stare de neliniște cand esti langa ei si nu stii cum sa stai sau daca sa stai.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da,dar poate fi si agorafobie.de la anxietate sociala se poate ajunge cu timpul sau a unui soc, trauma la anxietate generalizata de aia greu mai scapi.

| comyne a răspuns:

Axietatea duce la evitarea anumitor situatii sociale