| Kiki20098 a întrebat:

Frica,poate sa fie cumva cauza unor dureri de stomac? Sau stresul, sau emotiile negative etc Sunt acestea o cauza?
Pentruca de fiecare data cand ma sperii groaznic incepe sa am o durere mare de stomac care dureaza nu mai mult de 1 ora, la fel si stresul

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| VelaJohnny a răspuns:

Am citit o carte (de fapt, inceputul ei) se cheama Misterul NOCEBO de Patrick Lemoine, si arata ca informatiile produc stari negative, care au efect nociv (nocebo) asupra organismului. Stresul se poate afla la baza multor boli nu doar psihice, precum depresia, ci si a unor boli ale corpului. Spre exemplu, eu am psoriazis, o boala cauzata de hormonii de crestere, iar ca efect, mi se schimba piele de pe fata si scalp nu la 27-30 de zile, cum se intampla in mod normal unui om sanatos, ci la 3-5 zile. In carte zicea ca informatiile negative care produc stres, pot avea influenta asupra hormonilor de crestere. Chiar si pe wikipedia scria ca o cauza a psoriazisului este stresul. Mai zicea in carte de anumite tipuri de cancer, ulcer la stomac, de la efectul nocebo al informatiei negative. Daca vrei, lectureaz-o, si mergi si la un control.

| Iwliaaa a răspuns:

Mhm, și pe mine tot așa, când mi-e frică de un lucru, o oră, ceva de genul mă cam ia cu dureri de stomac, doar frica și stresul.

| Kuws6 a răspuns:

Da, si eu sunt tot asa, cand imi e frica sau am emotii am mainile foarte reci, tremur, simt un gol in stolac care pare a fi durere. Asa reactioneaza organismul tau la stres sau emotii, nu sunt neaparat emotii negative, ca sa nu te mai simti asa incearca sa previi starile cat poti de mult, stiu ca e neplacut si chiar chinuitor uneori