| anonim_4396 a întrebat:

Frisoanele si extremitatile reci pot aparea si pe fond emotional?(neliniste,frica,deprimare, etc.)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da,eu am păţit.

| Floridori a răspuns:

Da, pot aparea atat ca rezultat al anumitor afectiuni fizice, dar si strict in conditii de natura psihica sau psihologica.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Si eu care credeam ca e ceva anormal cu mine.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Pe fond emoțional poate apărea orice. De frică, care este o emoție, poți să și mori.
Anecdotă. Pe pariu, a mers în cimitir cu un baston în formă de cruce, noaptea ca să împlânte bățul într-un mormânt proaspăt al unui prieten. A fost găsit dimineața mort acolo. Când a împlântat bățul în pământ, și-a prin poala paltonului lung în băț și s-a țintuit singur de mormânt. De frica că mortul nu-l lasă să plece, a făcut un atac de panică cu prea multă adrenalină, și a fost gata.
Să citești Honolulu de Somerset Maugham. Acolo este relatat un asasinat prin panică.
Dar este ceva ce se numește IE, Inteligența Emoțională, care se educă. Cu asta poți scăpa de fițe, șfrisoane și fasoane.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Am ajuns la o concluzie cu cititul : pot trăi și fără el.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar răsunusurile de aici, nu le citești, le pipăi?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Mă refer la lectură, cărți, biblioteci întregi, a sta cu nasul în cărți.