| imihaistoian a întrebat:

Fumatul afecteaza ficatul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Una dintre cele mai importante functii indeplinite de ficat este cea de metabolizare a substantelor precum droguri, alcool si alte toxine, astfel incat acestea sa poata fi eliminate din organism in cel mai scurt timp. Cu toate acestea fumatul are capacitatea de a leza acest organ, slabindu-i capacitatea de a procesa toate aceste toxine. Mai mult decat atat, fumatul excesiv poate sa inrautateasca anumite afectiuni ale ficatului asociate consumului excesiv de alcool. Vestea buna insa este constituita de faptul ca toate aceste efecte dispar odata ce persoana in cauza a decis sa renunte la fumat.
http://www.i-medic.ro/......i-digestiv

| baru a răspuns:

Sall. Asa se spune. Dar, tot timpul exista un dar. Cand te duci la medic, ai o problema, a, fumati? Nu! A beti mult alcool. Nu1 Deci ei merg pe, daca bei sau daca fumezi etc, din acea cauza te imbolnavesti. Sunt oameni si au fost care au trait 100 120 115 ani si au fumat de mici. Eu cred ca alta este cauza pentru care ne imbolnavim inclusiv de cancer, nu tigarile. Ca aduc un aport, este posibil Dar eu nu cred. Pa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si nu numai...

| Dina a răspuns:

Fumatul afecteaza TOT.

| DanceWithTheLittleGirl a răspuns:

Afecteaza tot. tu nu te uiti pe pachetul de tigari? pe toate scrie ca o sa ai probleme cu inima, ca imbatranesti repede, blah blah blah.,

| RoxyAngelPink a răspuns:

Normal ca da!happy

| Pagnel a răspuns:

Da...afecteaza ficatul, plamanii si inima

| p3tru00 a răspuns:

Afecteaza tot corpul uman...