| Satisfaction a întrebat:

FUNDA! ce remedii pentru durerile de gat stiti? in afara de medicamente sau din astea gen strepsils. pls

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| DeeaLove08 a răspuns:

Zeama de lamaie! storci o lamaie si bei zeama asa cum e sau pui putin zahar daca nu iti place asa acra ( mie mi-a trecut imediat cand ma durea foarte tare in gat).
sau a doua varianta: fa gargara cu apa cu sare
amesteci sare in apa claduta( ca sa se dizolve) dupa ce se raceste putin faci gargara cu acea apa. bafta! funda?

| florinsandu a răspuns:

Buna, iei o ridiche neagra, o scobesti cu o lingurita putin si o umpli cu zahar, o lasi pana a doua zi si bei siropul ala, dupa care mai pui din nou zahar, si iarasi...

| Azzido a răspuns:

Prima optiune ar fi ceaiul de scai vanat. L-am folosit recent si pot spune ca actioneaza foarte bine si e bun si pentru tuse.
Alt remediu ar fi mierea combinata cu sucul de lamaie.

| Giorgy a răspuns:

Pai poti sa ei o cana fierbinte cu lapte sa bati un nou crud in el si o lingurita de miere de albine!

| kleopatra a răspuns:

Depinde, una ar fi sa faci galgare cu apa si sare sau sa incalzesti sarea si sa pui intr-un prosop pe urma pe gat, iar daca e inflamatie pe cat de ridicol suna pe atat ii de bun remediu, sa manci inghetata