| Anamariaebuna a întrebat:

GABA are efecte garantate și le simți? Îmi poate explica cineva va rog, dau fundă?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Vezi și https://ro.wikipedia.org/wiki/GABA
https://www.secom.ro/gaba-750mg
Nu luați suplimente GABA fără supravegherea unui medic.
De ce? Orice corpul produce el însuși, luat în exces, e nociv. Iar când îl iei ca supliment, nu știi niciodată când ai depășit dozajul optim. Iar în plus, corpul apoi reacșionează așa. Dacă tot îl primesc dinafară, de ce să îl mai produc eu? Și funcția producătoare se atrofiază. În plus, Utilizarea unui supliment comercial GABA este ineficientă pentru acest scop, deoarece nu poate penetra bariera care înconjoară creierul.
Când iei GABA din alimente, pericolul supra dozării este mult diminuat. El se găsește în alimente lactate cu fermentație lactobacilă care conțin GABA includ kefirul, miso, varza, tempeh și iaurt, ceaiul Pu-Erh, Flavonoidele care se găsesc în alimntele bazate pe plante sporesc și ele funcția GABA. Alimentele care conțin flavonoide care pot influența funcția GABA includ fructe de pădure, fructe citrice, mere, pere, ceai, cacao și vin. Plantele medicinale includ flori de mușețel, flori de tei.

2 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Suplimentele cu Gaba au doar efect placebo. Nu le cumparati!

| MC200 a răspuns:

Da, GABA are efecte garantate și eficente (și foarte rapide), dar pe termen lung poate duce la amenzi, deci...