| steam a întrebat:

Gandacii reprezinta si un pericol pentru sanatate? In ce fel?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
luciana
| luciana a răspuns:

Sigur ca fac numai rau; ei reprezinta un MARE pericol pentru. sanatatea ta si a celor din jurul tau ...Sise inmultesc si reped cam la 7 zile isi depun oua noi, deci poti sa gandesti cam cate oaua au ascunse prin unghere numai de ei stiute si cati vor deveni pui in catva timp. Si mai bine sa te pazesti, decat sa innebunesti ca sa scapi de ei ( nu vei reusi atat de usor ). Ei transmit atatea boli pentru ca umbla prin gunoaie, apoi pe alimente si iti dai seama ce cara pe picioarele lor, pe burta lor :... si cand te gandesti ca la cat rau pot face fiind atat de rapizi in fuga lor si cum contamineazxa alimnt fructe orice, fara ca tu sa stii... Sigur ca sunt fosrte daunatori si periculosi si de ce sa nu recunoastem scarbosi. Lucien.

| psiholoaga a răspuns:

Gandeste-te in ce locuri umbla, apoi trec prin mancarea ta sau isi depun ouale. Daca vrei sa cresti cativa gandaci intr-un mediu steril, atunci cred ca nu mai sunt asa periculosi.

| andreutz a răspuns:

Pai sunt un pericol, binenteles... cea mai frecventa boala este imbatranirea prematura...gandeste ca majoritatea ajung in parlament...si voteaza legi care mai de care mai stupide, care binenteles ca iti afecteaza si tie viata...gen anularea retetelor compensate sau legalizarea incestuluietc etc...pai cum sa nu iti scoata fire albe de par acesti "gandaci" prin incompententa lor si prostia de zi cu zi? big grin

| PestMAG a răspuns:

Avem un articol care explica pe larg raspunsul la intrebarea ta http://www.pestmag.ro/info/gandacul-de-bucatarie-13