| هوراس a întrebat:

Giardia se vindeca fara tratament?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Nu se vindeca fara tratament

| valentingb a răspuns:

Giardioza se vindeca doar cu tratament, si foarte greu. De cele mai multe ori, vindecare nu e niciodata completa. Tratamentul este destul de scump, si consta in medicamente impotriva infectiilor si a parazitilor.
Se poate lua de pe oriunde, sa nu te rusinezi. Daca tu ai, toata familia ar trebui sa faca un control.

| هوراس explică (pentru valentingb):

Sa stii ca nu e ceva foarte grav, adica nu ma doare absolut nimic, am doar putina cearcane, iar eu nu sunt obosit deloc big grin intelegi?

| valentingb a răspuns (pentru هوراس):

Da, noi stim, nici Hepatita C nu te anunta, dar cu o luna inainte sa mori ai asa niste simptome laughing. Giardioza in sine nu e atat de periculoasa, dar daca ai depistat-o, opreste-o acum cat e in stadiu incipient, omoara raul cat sta in pampers happy, cat e mic. Scapi mult mai usor acum decat cand se va agrava. Nu poti scapa cu usturoi, ca nu-i vampir laughing pastilele s-au inventat din necesitate.

| هوراس explică (pentru valentingb):

Dar totusi, care sunt simptomele?

| valentingb a răspuns:

Simptomele de giardie sunt
diaree, crampe abdominale, flatulenta si
simptome generale intestinale. Simptomele
care apar la copii sunt reprezentate de
deficitul de crestere si luare in greutate.
Simptomele de giardioza pot sa apara doar
o data pentru o perioada scurta de timp
sau pot sa apara si sa dispara pe o
perioada mai lunga de timp. Este posibil sa
nu mai existe simptome si inca sa fie
prezenta infectia parazitara.
Sursa: www.sfatulmedicului.ro

Daca dupa efectuarea analizelor(examen coproparazitologic --mostra de scaun-- ) se descopera urme de giardia lamblia, tratamentul trebuie inceput imediat. Dupa o luna de zile, examenul se repeta, pentru siguranta. Costul unei analize simple este de 12-15 lei(un pachet de tigari, daca fumezi) iar daca medicul cere si analize de sange, pretul urca la 50 de lei, aproximativ.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu usturoi, seminte de dovleac, si seminte de in.

| Mareacluj a răspuns:

Nu, si e f.periculoasa. Neaparat tratament. Chestia cu usturoiul nu e chiar asa cum se spune.Usturoiul ale arsenic si ameteste, motiv pentru care viermii mai ametiti pot fi eliminati mai usor, dar nu toti.Mai sunt si ouale. Reteta de la medic si tratament, pentru ca netratata problema, poate avea consecinte nu prea placute, mai ales daca e vb.de un copil.Sanatate!

| VyCanisMajoris a răspuns:

Depinde cat este de complicat, dar eu cred ca da, numai sa mananci mai mult usturoi!

| teodora200004 a răspuns:

Din cate stiu, giardia este un vierme thinking Si nu cred ca se vindeca fara tratament sad Ar trebui sa te duci la un medic pentru o retetawinking Te pup si sper sa te faci bine! happy