| kolesnikov a întrebat:

Hai noroc. Urmeaza sa fac o operatie de polipi nazali si as vrea sa fiu si eu lamurit in legatura cu anumite detalii. As dori sa raspunda cei care au trecut prin asta la varsta pe care o am eu, 16. Exista riscuri mari? Nu imi e frica de operatie, ci de anestezie. Am inteles ca exista doua tipuri de anestezie: anestezie locala si anestezie generala. Eu sunt invatat cu injectii intra-musculare, venoase sau alte chestii de genul. Mi s-a spus ca pentru o anestezie la polipi, s-ar face locala prin inteparea lobului urechii. Altii mi-au spus ca se face generala, pentru a nu trece printr-o trauma. SI ca sa reformulez iar: nu imi e frica de ce o sa imi faca in operatie, ci de anestezie. Exista riscuri mari? Doare? Injectia generala se face in sira spinarii, sau cum? Va rog, daca se poate sa imi dati niste raspunsuri cat mai profesionale, sau cel putin, sa imi spuneti cum ati trecut prin asta cei care ati facut operatia.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Deliiiia a răspuns:

Hei. Eu am facut operatia cu anestezie generala. Totusi, daca te tine stomacul, o recomand pe cea locala care vine implicit cu mai putine riscuri.

| Ruššelle a răspuns:

Bună,Robert.Eu făcusem această operație pe la nouă ani cu anestezie generală. După operație am fost chiar foarte okay, nu aveam dureri sau altceva.

p.s.:a doua zi m-au lăsat să plec acasă