| Massiv3 a întrebat:

Hai Salut! Probabil nu are o mare logica sa pun astfel de intrebare pe acest site, dar pe moment aici doresc sa imi deschid subiectul.
Am varsta de 15 ani si 5 luni. Aproximativ acum 9-10 ani am avut un accident ce pe moment nu parea grav, mai exact o lovitura de masina in timp ce treceam o trecere de pieton. Accidentul m-a aruncat aproximativ 10-20 metri din cele spuse de cei prezenti atunci, eu sincer nu imi pot aduce aminte, va povestesc de ce mai incolo. Cand a sosit ambulanta, ca orice ambulanta m-a luat si m-a dus la spital. Mi-a facut niste filme sa vada daca am ceva si au observat ca nu, dar au uitat de cel la cap, unde acolo era problema, pentru ca la impact, am dat cu capul de beton(10-20 metri am "zburat"). Dupa un an, mama mea a observat ca incep sa ma impiedic si sa cad fara motiv, medicii au spus din motivul ca eram gras(cand eram mic eram gras, acum nu se pune motivul de ce mai cad, pentru ca nu mai sunt gras.) dar nu acela era motivul. Dupa aceea am fost la Oradea, unde am facut RMN si au observat ca am o leziune pe creier ce a afectat toata partea stanga, asta dand de seama ca am o semipareza pe partea stanga neputand sa folosesc toata partea corecta. Pe parcursul acestor ani nu am rezolvat nimic, medicii nu ne-au spus nici o solutie la problema mea, asa ca as dori daca puteti voi sa imi dati niste idei; ce as putea face sa imi revina toata partea, sa pot umbla si eu normal. Tot timpul umblu' schiop si nu pot alerga corect, si va dati seama ca nu pot face majoritatea lucrurilor cum as dori la varsta mea fiind inca copil.
Va multumesc, sper sa cititi tot, imi pare rau pentru ca m-am lungit cu atat de mult scris happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| JackR a răspuns:

Imi pare rau ca treci prin situatia asta dificila, dar daca medicii nu au gasit inca o solutie, de ce crezi ca noi, fara cunostinte in domeniu, te putem ajuta?

| Massiv3 explică (pentru JackR):

Am gresit cand am dorit sa spun. In acest moment, in fiecare an fac RMN, un film mai complex decat unul normal, ca sa poata observa daca se schimba ceva sau nu, faza e ca nici noi nu am intrebat daca se poate face ceva, dar nu putrm trdce tot timpul pe la Oradea sa putem sta de vorba cu Doctorita din cauza lipsei de timp si de aceea am zis ca poate printre toti exista o peraoana care se pricepe si stie cate ceva din domeniul medicina

| artemidak a răspuns:

Ce trist.
Chiar imi pare rău!
Și depinde de unde esti când vine de acupunctura.
De unde esti?

| seularts a răspuns:

Desi nu e garantat sa iti rezolve situatia poti incerca acupunctura. Au fost cazuri in care oamenii si-au remediat pareza dar dupa o lunga perioada de tratament.