| anonim_4396 a întrebat:

Hai TPU. Ce pot sa fac daca ma confrunt cu gânduri sinucigase dar nu am bani de psiholog? Cer seriozitate dau fundă

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ryuuguuh a răspuns:

Hei...uite care e treaba
știu prin ce treci
stăteam nopți întregi și căutam tot felul de metode prin care să mor...
fără rezultat
dacă e din cauza mamei/tatălui încearcă să nu mai bagi la suflet toate alea și nu i mai băga în seamă
lasa-i sa zică ce vor
daca e din cauza unui/unei prieten/e încearcă să vorbești cu el/ea si sa rezolvi problema
daca e din cauza unui baiat sau a unei despărțiri încearcă să asculți muzica cu un vibe alert,fă-ți un hobby, ieși pe afara, daca ignori școala ocupate mai mult de ea, ca sa nu te mai gândesti la aceeași chestie toata ziua
daca stai in casa, asculți muzica tristă, mereu închisă în tine si nevorbind cu nimeni nu te ajuta cu nimic
uite ma dau drept exemplu pe mine...am tot felul de tulburări de anxietate, depresie moderată dar încă rezist
viata e prea scurta si frumoasa ca sa ti-o irosesti având aceste gânduri
încearcă să te limitezi la normalitate
toate cele bune!?

18 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"gânduri sinucigase...Cer seriozitate"

hmmm, cam neserioasă intrebarea dacă te gândești la absențele tale nemotivate. Da' du-te dom-le la ore (online) și-ți trece!

https://www.tpu.ro/......repetenta/

| Jei729bd a răspuns (pentru sierra1):

Nu e din cauza absențelor am probleme in familie

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să schimbi alimentația. Te voi contacta în privat.

| doctorandus a răspuns:

La psihiatru. Dacă ești asigurat medical e gratuit.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Din ce as vedea eu, ar fi urmatoarele variante:
- sa faci cumva sa mergi la psiholog;
- sa suni la telefonul copilului, poate te ajuta: 116 111 http://www.telefonulcopilului.ro/
- sa te schimbi de la sine;
- sa vorbesti cu cineva care sa te ajute, sa te asculte si sa iti inteleaga problemele. Poti sa iti spui povestea aici si sigur o sa te ajutam si o sa te sustinem, asa ca nu ezita, suntem aici.

Numai bine!

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Te duci la medicul de familie și îți va da un bilet de trimitere catre specialist. Consultatia e gratuită.

PS. Din cauza celor 100 de absente nemotivate? Altădată, ține-te de școală, așa cum o fac și colegii tăi.

| Celcestietot a răspuns:

Nu mai produce asemenea ganduri.

| Legion7X a răspuns:

Renuntă la, gândurile sinucigașe.
Eliberează-te de tot ce te frământă, întodeauna gândește-te la Dumnezeu, si la lucrurile frumoase.

vorbele trec, oamenii se schimbă de ce ți-ar păsa de o supărare?
Lasă totul deoparte, nu pune la suflet, nu te consuma, ascultă muzică, teatru radiofonic, desenează, stai in aer liber citește ceva, sau fă ceva, daca ai vreo prietenă vorbeste cu ea, râzi cu ea etc. Nu pune la suflet ce spun colegii la școală, evită-i nu sunt maturi. vorbeste cu persoane care îți raspune frumos, și oferă un aer agreabil în jurul tău. Încearcă să numai lipsești de școală.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Suna la doctoru de familie si cere trimitere. Poti si sa cauti grupuri pe internet ca sa discuti cu oameni despre asta

| badpanda a răspuns:

Gandeste-te ca sunt persoane care o duc mai rau decat tine si ca putea sa-i ajuti dupa puterile tale.

| HelpingHands a răspuns:

Nu trebuie să te gândești la sinucidere. Vor veni momente în viață atât de frumoase că vei spune, ce bine că nu am făcut acel gest necugetat. Totul trece, anotimpurile trec, anii trec, durerea trece și ea, bucuria la fel, așa că așteaptă și-o să vezi că lucrurile se vor îmbunătăți. Trăim timpuri foarte ciudate, putem vorbi cu oricine pe Facebook dacă știm cum îl cheamă, dar suntem atât de izolați și suspicioși că nu facem asta. Dacă te ajută și vrei să îți alungi singurătatea, caută-mă pe Facebook: Ciocanel Valentin. Eu am trecut prin momente foarte grele... luni întregi de suferință, așa că te pot înțelege! Ai nevoie să fii ascultată, dă-mi apel video când simți asta!

| Mihaita32 a răspuns:

Vorbeste cu cineva de incredere, prieten, adu-l, parinte.
Vezi ce poti face sa dispara aceste ganduri.
Citeste niste articole de pe net:
https://www.rasfoiesc.com/legal/drept/Determinarea-sau-inlesnirea-si62.php

De ce merită să trăieşti? – Trei motive pentru a nu renunţa la viaţă
https://www.jw.org/ro/biblioteca/reviste/g201404/

Sper sa te ajute

| Focutza a răspuns:

"Suicide is a permanent solution to a temporary problem.". Fii tare pustiule, lucrurile se vor imbunatatii! Iti tin pumnii.

| Jei729bd a răspuns:

Tai gândit că eu poate nu am norocul sa am părinți care sa ma înțeleagă cum au alți. Eu daca ii zic la mama ca sunt supărată sau ca am ceva rămân fără telefon 1 săptămână sau mai mult si la școală imi iau bully de aceea scriu aici.

| Frank51 a răspuns (pentru Jei729bd):

Parintii tai trebuie sa te educe, nu vad nimic in neregula cu asta. Cred ca aveti prea multe fite si cand nu va convine ceva imediat va sinucideti.

| Jei729bd a răspuns (pentru Frank51):

Eu cred ca daca nu ma cunoști in viața reală nu ar trebui să zici ca sunt needucata ca daca eram needucată acum puteam sa te înjur, dar nu am sa fac asta finca nu ma injosesc in halul asta sa ma înjur cu persoane random pe TPU. Dacă nu ai de gând să mă ajuți doar sa ma criticii atunci te rog sa nu mai răspunzi la întrebările despre acest subiect ca doar faci mai mult rau decat bine. Cu plăcere

| Frank51 a răspuns (pentru Jei729bd):

Nu am spus ca esti needucata, am spus ca parintii tai trebuie sa te educe aratandu-ti ce e bine sa faci si ce nu. Daca ai o gandire logica le vei da dreptate parintilor, ei prin pedepse si certuri vor doar sa te ajute sa intelegi lumea, atata tot.

| Jei729bd a răspuns (pentru Frank51):

Nu are cine sa ma educe pe acest subiect. Mama e plecată 12 ore la muncă și când vine acasă ori se pune sa doarmă ori sa faca curățenie, iar tata daca ma duc imi spune ca n-are timp de mine si sa plec...
Nu prea vad ce as putea face in situația în care sunt