| anonim_4396 a întrebat:

Heeei!

Ieri mi-am scos un dinte de lapte (canin) care se misca. Problema e ca mi-a ramas un colt din dinte. Am incercat sa misc de el si ma doare; e destul de bine infipt in gingie.
Credeti ca e nevoie sa merg la dentist sa imi scoata coltul sau sa astept pana dintele permanent iese si il impinge si cade? Daca merg la doctor imi scoate coltul tot cu clestele ala special? Multumesc mult!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| RaduCiprian a răspuns:

Cel mai bine este sa te duci la un dentist, nu cred ca vrei sa stai cu acel colt acolo, e posibil ca celalalt dinte sa creasca stramb din cauza acelui colt. Si in plus, la dentist iti va face o anestezie si nu vei simti nimic cand ti-l va scoate.

| MariaXDD a răspuns (pentru RaduCiprian):

Ma gândeam si eu sa merg la dentist. Coltul il scoate cu acelasi cleste cu care scoate dintii?

| RaduCiprian a răspuns (pentru MariaXDD):

Cand te duci sa iti scoti un dinte, un dinte nu un colt, revin cand te duci sa iti scoti un dinte, iti face anestezie, cu un ac minuscul(nu vei simti decat o piscatura) si iti baga un fel de instrument ca o surubelnita si impinge pana se sparge maseaua/dintele. In cazul tau o sa iti traga acel colt cu un fel de cleste, dar subscriu, nu vei simti absolut nimic

| MariaXDD a răspuns (pentru RaduCiprian):

Multumesc mult!

6 răspunsuri:
| alex0297 a răspuns:

Salut!
Eu cred ca s-ar putea sa fie dintele permanent. Sa mergi tousi sa la un dentist sa iti spuna clar ce sa faci.

| MariaXDD a răspuns (pentru alex0297):

Pai se misca. Dintele permanent nu ar trebui sa se miste, nu?

| alex0297 a răspuns (pentru MariaXDD):

Din cate stiu nu. Ar fi bine sa mergi la dentist atunci sa ti-l scoata, stai linistita nu te va durea, sigur va iesi repede.