| madymadd a întrebat:

Heey astazi am fost la un control oftalmologic si a rezultat ca am la ochiul drept dioptrie de -0.75 si la cel stang de 0.25.Din cate am inteles miopia nu se poate remedia(doar prin operatie)si ca poate sa mai creasca pana pe la 20-25 de ani.Care este necesitatea purtarii ochelarilor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| croissant a răspuns:

Conditia de baza pentru operatie sigura este ca cel putin 2 ani sa nu se modifice dioptria deloc. Se poate opera cu laser dar sa ai grija pe mana cui te lasi. In cazul miopiei ochelarii se poarta permanent. Poate creste oricand nu numai pana la 25 de ani, pana la 20 de ani organismul creste mai accelerat si cresterea se diminueaza pana spre 25 de aceea este bine ca dupa 25 sa faci operatia pentru ca ochiul sa fie bine dezvoltat.

| karsivan a răspuns:

Poarta ochelarii si consulta un chirurg oftalmo pentru operatie, ai dioptrii mici si cred ca se va rezolva fara probleme.

| inloveforever a răspuns:

Buna. Eu iti sugerez sa poti ochelarii, deoarece si eu am miopie da eu am -6, 75 si aproximativ 2 nu prea i-am purtat. Si din pacate o sa iti tot avanseze boala, dar la 18 ani poti sa iti faci operatie, care din am auzit ca reuseste 100 %. Fuunda?

| madymadd explică:

Momentan am doar 16 ani (ceea ce inseamna ca va mai avansa)deja am comandat ochelarii...ii voi purta la scoala acasa cand citesc ma uit la tv stau pe calculator (in nici un caz pe strada)