| Kriss_Kriss_1995 a întrebat:

Heeyy, am si eu o intrebare : de ce ametesti si te clatini dupa ce te invarti prea mult? P.S. Vreau un raspuns "stiintific" nu raspunsuri gen"Pentru ca iti pierzi echilibrul " sau stiu eu ce.
Fundaaa :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AdelinaC a răspuns:

Nu se invata la scoala asa ceva. Nu o contrazic pe Brigaela, poate pe vremea ei se invata mai serios la bio, generatia mea si a ta, Kriss, nu au invatat. Acum la bio se fac aspecte generale si nu ramai cu nimic(valabil si pentru alte materii).

In fine, ce trebuie tu sa intelegi este ca urechea noastra e formata din 3 parti: urechea externa(ceea ce se vede), medie si interna. De astea cred ca ai auzit. Bun, urechea interna, pe langa rolul in auz mai are si rol in mentinerea echilibrului(alaturi de alte structuri cum ar fi cerebelul). La nivelul urechii interne avem doua structuri numite macula si sacula, ce contin alte structuri denumite macule, cu niste,, cristale"= otoliti(cei mentionati mai sus de Brigaela). Otolitii sunt cei care informeaza creierul in legatura cu pozitia corpului si participa la reflezul de mentinere a pozitiei. Daca o persoana se invarte, otolitele isi schimba pozitia concomitent cu invartirea, da informatii rapide si difuze creierului si asa se produce ameteala.
Cred ca am fost clara big grin. Mentionez ca am simplificat foarte mult lucrurile si daca vrei detalii despre cum arata ureche pe interior, otolitele, sacula, utricula, mecanismul de transmitere a informatiei analizatorului vestibular, ele se regasesc pe net. Stii si tu sa cauti, nu are sens sa iti dau linkuri... dai la cautare analizatorul vestibular structura pe,, cautare imagini google" si vei vedea structura in detaliu.

| Kriss_Kriss_1995 explică (pentru AdelinaC):

Iti multumesc mult pentru raspuns, chiar m-ai ajutat, am inteles foarte bine. laughing) Chiar o sa caut si ce mi-ai recomandat! Multumesc inca o data! Funda laughing

| AdelinaC a răspuns (pentru Kriss_Kriss_1995):

Cu placere! Multumesc si eu de funda!

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Din cauza schimbarii de pozitie a otolitelor. Ai invatat la scoala, aminteste-ti

| Kriss_Kriss_1995 explică (pentru Brigaela):

Mersi pentru raspuns, nu am invatat la scoala nu ai de unde sa stii. Daca invatasem cautam direct in carte nu mai intrebam happy

| Brigaela a răspuns (pentru Kriss_Kriss_1995):

Inseamna ca esti foarte mica daca inca nu a invatat la scoala. Vei invata in clasa a opta

| Kriss_Kriss_1995 explică (pentru Brigaela):

Sunt inca in clasa a 7a. laughing)