| racc a întrebat:

Hei! Acum o saptamana a inceput sa ma doara maseaua si am fost la dentist... am facut radiografie si totul era de la o carie care a ajuns la nerv. Dentistul mi-a facut maseaua si inca nu mi-a scos nervul, dar mi-a pus ceva pe canal o pasta ( un gel ceva ) si a pus pansamentul. Si cand apas pe masea cu dintele ma doare (specific ca ma doare si din prima sedinta nu dupa ce a pus gelul sau pansamentul acesta de acum ). Ce sa fie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| nonbar a răspuns:

Acel gel sau pansament se numeste plomba si daca te mai doare chiar si acum va trebuii sa iti scoti maseau pentru ca plomba e posa ca sa protejeze nervul de resturile de mancare

| 74Alex74 a răspuns (pentru nonbar):

Nu frate.Nici un tentist nu pune plomba fara a distruge nervul. Poti avea probleme mari, daca nu il distrugi. POti avea dureri ft ft mari.

| 74Alex74 a răspuns (pentru 74Alex74):

Vezi si tu. Daca aia e plomba definitiva, atunci nu e ok daca te doare.mai intiii trebuie distrus nervul.cel mai ok e sa-i zici dentisttului

| racc explică (pentru 74Alex74):

Salut! Nu mi-a pus plomba definitiva. Pana acum el mi-a pus un tratament in masea care sa imi omare nervul cu care am stat 6 zile si acum mi-a pus un gel in canal. Pe mine ma durea cand apasam si inainte, dar doctorul mi-a spus ca este normal de la tratament, dar dupa ce mi-a pus gelul a zis ca nu ma va mai durea si este adevarat ma doare doar cand apas pe ea, dar nu stiu la ce se referea daca cand apas pe ea sau nu voi mai avea durere. Eu acum ma duc joi si imi scoate nervul si imi pune plomba definitiva. Eu ma gandesc sa nu fie vreo infectie ceva?

| 74Alex74 a răspuns:

Pai acel gel sau ce o mai fi...E un fel de medicament care distruge nervul.Ca dupa ce iti face maseaua. Dupa ce iti pune sigila dentara, sa nu te doara.La urmatoare sedinta iti va face maseaua si v-a scoate definitiv nervul.

sau cam asa. daca ti-a facut programare la o a 2a sedinta, inseamna ca totul va fi bine.
in or ce caz merita sa-i spui ca te doare.
mie cind mi-au reparat un dinte imi facuse asa si e totul ok pina acu happy

| 74Alex74 a răspuns (pentru 74Alex74):

Aste e cel putin, parerea mea happyBafta!