| anonim_4396 a întrebat:

Hei!
Am 13 ani si am problema. Port aparat dentar de aproape 2 ani, si problema mea este ca oricat m-as spala pe dinti, ii am galbeni. Seara ma spal o data cu periuta electrica, pe urma ma curat bine intre dinti cu ata sau cu periuta interdentala care e speciala pentru aparat dentar, si dupa ma mai spal odata cu periuta obisnuita, si dupa toate astea, ma clatesc cu apa de gura de 2 ori. Si dupa ce termin, cand ma uit in oglinda, arata de parca nici nu m-am spalat de vreo 2 saptamani.
Si in plus, de fiecare data dupa ce ma spal, si mai mereu de fapt, am saliva pe gingii, si se simte zici ca sunt bale, foarte mazgoase, si nu scap de ele nici daca ma spal pe dinti.
E adevarat ca prima oara cand mi-am pus aparatul, pe la vreo 11 ani aproape 12, nu prea aveam grija de dintii mei, ma spalam foarte rar, probabil de vreo 4-5 ori pe saptamana. Au fost dati in care nu m-am spalat aproape 2 saptamani pe dinti. Va rog, ajuta-ti-ma, pentru ca nu mai suport sa imi fie mereu rusine sa zambesc... de vreo luna de zile ma spal de 2 ori pe zi: dimineata si seara, iar de vreo 2 zile am inceput sa folosesc apa de gura si ata ca lumea. Din cauza ca am aparat dentar, mi-e frica ca daca incerc retete de pe net pentru albire, o sa imi stric aparatul... si pe toate produsele de albire (a avut sora mea un fel de benzi pe care ti le puneai pe dinti, si la ea chiar a mers, dupa tratament, care dureaza o saptamana sau 2, ii avea albi ca laptele) spune ca daca ai aparat dentar nu ai voie sa le folosesti.
Vreau niste sfaturi, de cate ori sa ma spal, poate trebuie sa ma spal de fiecare data dupa ce mananc, si dimineata si seara ma curat cu apa de gura si cu ata dentara, sau trebuie sa ii zic ortodontului pentru ca nu e normal?
Am crezut ca, daca esti copil, ai dintii mult mai albi decat un adult, eu nu fumez, nu beau cafea, nu beau sucuri acidulate niciodata (ultima oara cand am baut cola a fost acum 1 an si ceva), nu mananc dulce prea mult, o data pe saptamana sau de doua ori, depinde, si nu mananc nesanatos. Mananc de la fast food de vreo 2-3 ori pe luna. Va rooooggg, vreau niste solutii, urgente.
Aparatul dentar o sa mi-l dau jos de abia in februarie-martie sau chiar aprilie... nu mai vreau sa am dintii galbeni pana atunci. Nu conteaza cat de mult ma spal, au fost zile in care m-am spalat si de 3-4 ori, si stateam sa ma spal 10 minute de fiecare data. Nu stiu ce sa mai fac!
Ajutooor!
DAU FUNDA + VOT
Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| giulia283 a răspuns:

Asa sunt dintii tai asa e materialul mai galben si eu ii am asa oricat i as spala tot galbeni sunt. Semeni cu unu dintre parinti la dinti. Nu ai ce sa le faci doar dupa ce iti dai aparatul dentar jos sa iti faci o albire.