| Vivo2000 a întrebat:

Hei! Am 13 ani si nu imi vine ciclul regulat, iar mama vrea sa ma duca la un ginecolog.Stiu ca nu am de ce sa ma tem ca nu am intretinut relati sexuale(nici nu mi.a trecut prin cap).Ea a zis ca ma duce pentru un control vaginal si nu stiu in ce consta( de asta mie mai mult teama).Va rog sa imi spuneti in ce consta acest control!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| HazelEyes77 a răspuns:

La varsta asta nici nu e cazul sa te duca la un control ginecologic. Mi se pare absurd deoarece menstruatia ti a venit de putin timp ma gandesc si apare in mod neregulat la inceput. In primii ani e si normal sa fie asa nu vad de ce isi face griji mama ta. Daca sa zicem nu ti aparea pana la 16 ani mai ziceai ca trebuie sa mergi la doctor dar asa nu. E indicat sa mergi cand iti incepi viata sexuala nu acum. Fiind virgina nu cred ca iti face nimic gen sa ti introduca ceva acolo- nici nu e cazul. Probabil o sa ti prescrie ceva si cam atat nu ti face griji.