| Punctsidelacapat a întrebat:

Hei. Am 15 ani si 54 kg, vreau sa slabesc. O sa merg la sala de 3 ori pe saptamana si nu mananc dupa ora 6. Imi Ce as mai putea face ca sa slabesc cat mai repede?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Și ce înălțime ai?
Practică un sport de masă și învață să mănânci, în rest lasă prostiile.
Pa, pa.

| DenisIonut01 a răspuns:

O slabire instanta duce la agravarea sanatati. la 15 ani ai destule kg nu trebuie sa mai slabesti. Cate ai vrea sa ai 5kg? prea mult? 2kg?

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai precizat ce înălţime ai acum ( respectiv dacă eşti fată sau băiat ), pentru ca să vedem dacă este necesar să slăbeşti.

INDICĂ aceste detalii, apoi mai vedem...

Toate cele bune.

| Punctsidelacapat explică (pentru bursuc001):

Am 1.61. big grin

| bursuc001 a răspuns (pentru Punctsidelacapat):

Ai greutate NORMALĂ; iar greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 55, 8 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai cu aproape 2 kg SUB greutatea IDEALĂ, aşa că, NU mai trebuie să slăbeşti DELOC!

O zi frumoasă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu esti prost? sau te prefaci?

Ce mm mai vrei sa slabesti de la 54 de kile copil distrus?

| Deliiiia a răspuns:

Dar ce inaltime ai? Cred ca pentru varsta ta ajunge sa nu mananci dupa 6 si niste exercitii fizice usoare(la sala sa nu ridici greutati, de la varsta ta iti impiedica dezvoltarea). Poti de asemenea sa ai mai mare grija la alimentatie, asta nu inseamna sa te abtii de la anumite feluri de mancare, ci sa le consumi intr-o cantitate mai mica, urmand a fi compensate de o mancare mai sanatoasa de natura vegetala.

| LiviuStefan a răspuns:

Ai uitat sa precizezi inaltimea!
E usor sa slabesti daca faci sport si ai o alimentatie sanatoasa bazata pe vitamine, proteine si fibre.
Tine mintebig grinimineata mananci ca un print, la pranz ca un om obisnuit iar seara ca un cersetor.
Nu ai voie la paine.Pe langa sala poti sa alergi.
Am uitat sa mentionez ca dimineata trebuie sa bei un pahar cu apa neaparat, pentru ca te "spala" pe interior.

| R0ckY01 a răspuns:

Sa stii ca anorexia se trateaza. Du-te la medic, nu la sala.

| Daria22Venus a răspuns:

Sa mananci sanatos

| Ioana_Ispas_1997 a răspuns:

Pai depinde ce inaltime ai... pentru ca s-ar putea sa arati chiar foarte bine pentru varsta ta... mai ales daca esti fata, daca esti baiat mai ingrasa-te! esti prea slab
laughing

| PandaX a răspuns:

Eu nu cred ca ar trebui sa slabesti, mai ales la atitia ani si atitea kg

| Roman_Denisa_1995 a răspuns:

Sa mananci sanatos :* :*