| Raluca591 a întrebat:

Hei, am 17 ani si vreau sa va intreb daca este grav faptul ca imi intarzie menstruatia de 7 luni. Ce pot face in acest caz? Tin sa precizez ca nu am avut niciun contact sexual.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ar trebuii sa consulti faci niste investigatii medicale, pentru ca o intarziere de 7 luni poate fii cauzata de ovare polichistice, sau alte dereglari hormonale masive, care iti vor afecta sanatatea aparatului reproducator, a tiroidei, putand declansa tipo sau hipertiroidie si evident, putand chiar sa devii infertila, din cauza chsiturilor de pe ovare.

| Raluca591 explică (pentru Violleta2022):

O ecografie abdominala ar fi buna?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Raluca591):

Daca este cazul, ti-o va prescrie medicul!
Oricum, ai nevoie de un consult de specialitate, pentru ca, pe nevazute nu se poate pune un diagnostic.

| Andreeush a răspuns:

Ar trebui să mergi la un medic.

| MademoiselleCosmina a răspuns:

Ar trebui sa consulti un ginecolog, nu e normal.

| IonutCG90 a răspuns:

Buna. Felicitari pentru ca esti fata mare si multi inainte Raluca. Ai aici: http://www.sfatulmedicului.ro/......uni_34568. Sper ca ti-am fost cat de cat de folos.

| Rd79 a răspuns:

Esti foarte slaba?

| Raluca591 explică (pentru Rd79):

Nu, am 58 de kg.

| Raluca591 explică (pentru Rd79):

Am 58 de kg.

| Rd79 a răspuns (pentru Raluca591):

Atunci du-te la un medic, poate fi o dereglare hormonala. La ce varsta ti-a venit prima data?

| Raluca591 explică (pentru Rd79):

La 16 ani.

| Rd79 a răspuns (pentru Raluca591):

Daca a venit de curand, la unele fete poate dura un pic pana se regleaza. Totusi, du-te la un doctor daca poti.

| vampyremisa a răspuns:

Sfatul unui student la medicina: avand in vedere ca menarha a fost la o varsta mai inaintata decat media si nu ai avut contact sexual, cel mai bine ar fi sa mergi la medicul ginecolog. Desi e destul de incomfortabil, garantez ca te vei linisti si cu ocazia asta iti vor fi verificate si organele aparatului reproducator.