| alexandraaleee a întrebat:

Hei. Am avut ghips 3 saptamani in urma unei luxatii de rotula. Ieri mi l am scos. piciorul este umflat si nu il pot indoi, si ma doare rau. este normal?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Freya1 a răspuns:

Si eu am avut aceias problema la ambi genunchii.
Ai hipotrofie musculara exact asta am avut si eu dupa ghips si ori incerci tu sa mergi incetuc sa iti reantaresti musculatura ori cel mai bine ar fi sa mergi la kineto.Nu este nimic foarte grav dar ai de recuperat o perioada lunga de timp pana sa poti sa iti folosesti piciorul bine si si dupa ce ti se face bine nu tare mai esti ca si inainte (e riscul mare de recidiva).

| alexandraaleee explică (pentru Freya1):

Ce inseamna hipotrofie musculara?

| Freya1 a răspuns (pentru alexandraaleee):

Cum ai stat cu piciorul in ghips ti sa slabit musculatura piciorului si mai ales deasupra genunchelui.
Mergi la un medic ortoped ca sa te indrume la kinetoterapie aia pot sa fie de la exercitii fizice pe care le faci acolo in compania unor specialisti (un fel de sala de sport) fie niste sedinte nu mai stiu cum se numesc cu niste chesti ce ti le pune pe picior si iti intareste musculatura pe baza de curent electric.Nu este dureros poti sa mergi linistita decat sa ramai cu probleme si sa nu mai mergi bine mai bine mergi din timp acolo.
Eu nu am mers la timp si m-am recuperat foarte greu nici acum nu imi e foarte bine intarita musculatura.

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu prea este normal. Ar trebui sa mergi la medic si sa ii spui problema ta.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună Paula! Ti ai scos tu singură ghipsul? Sau medicul, ca daca ti la scos medicul el trebuia sa observe daca piciorul s-a vindecat complet, daca ti l ai scos tu singură atunci ai facut o greseală ca nu ai respectat sfatul medicului si nu ai stat in ghips cit ti a zis medicul 2 saptamîni o luna.Acum trebuie sa te vada medicul si sa te repuna din nou in ghips, fa o radiografie sa vezi osul acela cum sa fixat, vezi ca nu este de glumit cu asa ceva poti face complicatii care duc la operatii, ai fost si operată? Sanatate multă, ce varsta ai?

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Nu e ca si cum are 2003 la user, ma pedofil mic?! laughing

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru BuLaNNNeL):

Adică de ce pedofil, ca am intrebat o ce varsta are? Eu nu te am jignit.

| alexandraaleee explică (pentru CristiDinBucuresti):

Deci, nu mi l am dat eu jos, la spital mi s-a dat jos. Nu, nu am fost operata. am 15 ani

| JoookkkeeeRRR a răspuns:

Ar mai fi trebuit sa stai cu ghipsul pus, l-ai dat prea repede jos. Am avut si eu mana rupta am sta 2 luni cu ea in ghips