| brokxy a întrebat:

Hei.Am baut ceai verde pe stomacul gol si l-am baut si repede inainte sa ma culc pentru ca m-am grabit si am vomitat tot ceaiul peste cateva minute. Este normal? Nu s-a mai intamplat.Si beau zilnic o cana de ceai verde!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Reflux gastro

| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, ceaiul verde nu se bea niciodata seara, pentru ca produce insomnie. Se bea in timpul zilei si se evita bautul lui, dupa ora 5- 6 seara.
Apoi, este destul de greu de suportat si este recomandat, sa fie amestecat cu un ceai care-ti place la gust (menta, tei, iasomie samd), ca sa-l bei cu placere.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ceaiul verde conține și antioxidanți dar și cofeină, ca cafeaua.
Orice bagi repede în stomac, riscă să fie interpretat de stomac drept corp străin, care trebuie eliminat rapid. Asta plus cofeina, care este un excitant nervos, a făcut să vomezi.

| Dalmore a răspuns:

Bei degeaba zilnic că l bei prost

| MadRaven a răspuns:

Eu și o cană de apă dacă o beau repede și fără să respir mai am puțin și o vomit. Evită să te grăbești când mănânci sau bei ceva și evită să bei ceai verde seara, că îți dă energie și strică somnul. Cel mai bine l-ai bea dimineața sau la amiază.

| DanielPH a răspuns:

Buna!
Probabil fiindca l-ai baut rapid, mai mult ca sigur.
De ce bei ceai verde seara? Nu vrei sa dormi? Are cafeina.
Te rog eu, nu te mai culca pe stomacul gol. Probabil vrei sa slabesti, dar nu asa se face, nu te infometa!
Si statul treaza la ore tarzii nu-ti prieste. Mananca putin si trage un pui de somn, noaptea-i scurta.
Noapte buna, somn usor!

| Lorennn a răspuns:

Pai din cauza ca nu ai mancat ceva inainte poate fi un motiv.