| anonim_4396 a întrebat:

Hei! Am fost la un consult la ortodont. Era un arab, am auzit ca are preturi foarte piperate dar avand in vedere ca un consult e gratuit, am mers sa vad ce-mi spune.Eu i-am spus ca as vrea un aparat dentar metalic fix ca sa imi rezolv problema.Insa mi-a comunicat ceva cu totul diferit.A spus ca nu e adeptul aparatelor dentare si ca distrug smaltul si el apeleaza doar la aparate dentare mobile(eu stiam ca pot fi puse pana la 11 ani dar mi-a spus ca a indreptat dintii unui pacient de 40 de ani). Vara mea e asistenta lui si intr-adevar se indreapta dintii.Problema e pretul :8000 de lei noi, 80 milioane adica.Mi se pare exagerat si nu stiu daca are dreptate in ceea ce spune si doar asa s-ar rezolva problema mea, sau daca doar vrea bani.Problema mea nu e numai la nivelul dintilor,adica nu sunt chiar strambi, am problema la os(care se numeste overjet). Las o poza de pe internet sugestiva, cu problema mea : http://www.201braces.com/photo/class2overjet2-before.jpg . Nu e chiar atat de grava a mea insa ma deranjeaza.Ce parere aveti? El mi-a spus sa merg sa aflu si alte pareri, ca am dreptul sa aleg, doar ca "cu un simplu aparat dentar fix nu se rezolva problema". Aparatul propus de el este multifunctional si rezolva si dintii dar si osul.Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MarieStephan a răspuns:

Mi se pare chiar bine....soramii I.a pus un aparat multifunctional, avand aceeasi problem a CA si tine SI a dat 140 de milioane

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Normal, are dreptate.

Si ce? 80 milioane?

Eu știam ca aparatul fix, e mai scump, sa ma duc spre absurd la 30 milioane
Iar cel mobil, eu știam undeva la 6-8 milioane.
Poate ai înțeles greșit, si a fruntea zică 800 lei, si nu 8000 lei.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Aparat fix metalic am gasit la o clinica cu 2000 lei. Si nu am inteles gresit, e aparat de ultima generatie, mobil, insa nu e ca si cel ce se pune la copii.Si e aprox. 2000 de euro( 80 de milioane).

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Da,cel fix, am găsit si eu la 24 milioane.

Iar cel mobil nu se pune doar la copii, si pe acesta eu l am găsit in jur de 4-8 milioane thinking

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Da,aparatul mobil clasic care se pune la copii cam pretul asta il are. insa cel de ultima generatie care e si pentru adulti e 2000 euro.

| PeFuga a răspuns:

Buna! Stiu ca postarea e mai veche, dar avand in vedere ultima ta intrebare deduc ca nu ai rezolvat inca problema. Exista intr-adevar niste aparate mobile care pot corecta defectele chiar si in cazul adultilor. E posibil sa fie vorba despre cel cu gutiere. E scump si pentru ca e noutate, dar si pentru ca sunt foarte putini medici care au dreptul de a folosi tehnica respectiva.

Altfel, aparatul fix metalic este foarte eficient, iar daca ai si alte defecte de muscatura, un ortodont bun iti poate gasi un plan de tratament care sa iti corecteze in totalitate dantura. Cat despre smalt, daca se considera ca dintii tai pot suferi din cauza brecketilor, ti se pot face fluorizari/remineralizari periodice ca sa iti pastrezi sanatatea dintisorilor. Multi pacienti duc la capat un tratament ortodontic si nu se plang ca le-a fost afectat smaltul.