| diana1211 a întrebat:

Hei, am nevoie de ajutor.

Aseara eram bine dispusa si nu aveam nimic, iar apoi m-am enervat pe prietena mea care imi dadea mesaje si pe parintii mei care vorbeau prea tare fara vreun motiv. Si nu e prima data cand mi se intampla sa devin nervoasa fara motiv. Si dupa ce s-a intamplat aseara am inceput sa ma intreb daca nu sunt bipolara deoarece asta e singura boala pe care o stiu asa si clar e ceva care ma face sa ma port asa.
Mi s-a mai intamplat si in trecut. Nu foarte des, dar nici la 7 mii de ani. Cred ca am o astfel de izbucnire sa zicem o data la 2 saptamani. In aceste episoade sunt fericita si apoi nervoasa si cad intr-o depresie. Asta dureaza cam 2 zile,rareori mai mult.
Faptul ca nu am aceste izbucniri foarte des sunt motivul pentru care nu stiu daca sunt sau nu. Mi-am intrebat prietenii care au cunostinte in asta si mi-au spus ca sunt, dar intreb si aici in speranta ca gasesc pe cineva cu mai multe cunostinte.
Eu stiu ca asta este o boala grava, dar am cautat pe net si sa zicem cazurile mai linistite(n-am ajuns sa vreau sa ma sinucid, Doamne fereste) ale caror simptome le am nu sunt detaliate si difera de la site la site. Aici as vrea sa adaug ca daca vreti sa dati copy-paste la un site nu va mai obositi ca stiu deja acel lucru deoarece l-am vazut deja peste tot. Daca ma puteti ajuta cu ceva ce stiti voi ma intereseaza.
Stiu ca bipolaritatea poate fi cauzata de stres, insomnie sau probleme de alimentatie(cel putin asa am citit) si daca va ajuta le bifez pe toate. Stresul e destul de prezent, inainte de izbucnirea de aseara am avut niste dificultati cu somnul vreo 4 zile si legat de alimentatie eu nu prea mananc. Tind sa cred ca stresul acumulat din cauza nesomnului m-a facut sa izbucnesc aseara deoarece nu am mai avut episoade de cand a inceput vacanta, deci episoadele de dinainte de asta au avut ca sursa de stres scoala.
Imi pare rau pentru exprimare, dar nu stiu cum altfel sa exprim cum ma simt.
As vrea sa vorbesc cu mama si poate sa mergem la un psiholog sau cine se ocupa cu asta, dar inainte vreau sa stiu daca exista posibilitatea sa fiu bipolara sau e altceva.
Repet, am mai avut momente in care deveneam nervoasa si cadeam in depresie brusc si fara motiv si inainte. Nu foarte des, dar nici atat de rar incat sa zic ca o fi stresul de vina si am nevoie de somn, sa ignor ca nu e nimic grav.

Deci sunt bipolara? Am motiv de ingrijorare? Sa vorbesc cu parintii?

Daca vrea cineva sa ma jigneasca si sa zica cum de am ajuns la concluzia aceasta nu va pierdeti timpul. Eu am zis ce mi se intampla si ce simt eu am asociat cu ce stiu despre bipolaritate.

Va multumesc anticipat pentru ajutor.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| NetworkMaster02 a răspuns:

Probabil ca din cauza stresului alimentat de lipsa somnului si a alimentatiei scazute ai devenit putin "irascibila", asa ca incearca sa te relaxezi putin. Daca aceste "enervari" reapar, ar fi cazul sa discuti cu parintii tai.
Aceasta este parerea mea, iar eu nu sunt experta, dar am incercat sa ajut

| diana1211 explică:

Va multumesc mult pentru raspunsuri, dar nu izbucnesc asa doar din cauza parintilor sau lipsei somnului. Am mai avut astfel de episoade si atunci nimic nu m-a deranjat. Fara vreun motiv am reactionat asa.
De asta am pus intrebare. Nu e prima data cand mi se intampla.
Oricum va multumesc pentru raspunsuri si o sa tin cont de ele. O sa incerc sa ma linistesc.

| AmyFrumy a răspuns:

Buna, acest lucru nu cred ca e neaparat o boala, Doamne Fereste. Si eu patesc asa, din motive oarecare dar nu am nicio boala. Cred ca ar trebui sa vorbesti cu parintii tai sa nu mai vorbeasca asa tare si sa ii zici prietenei tale sa incepeze cu mesajele exagerate. Poate ai nevoie de o perioada de liniste si odihna. Daca nu esti sigura pe ce ti-am scris, te poti duce la un psiholog. Toate cele bune!