| anonima188888 a întrebat:

Hei! Am niște nelămuriri in legătura cu dantura mea. Mereu mă spăl pe dinti de 2 ori pe zi și folosesc apa de gura. Am dinții foarte galbeni și pătați chiar dacă am 13 ani și atunci când îmi mușc buza de jos cu dinții de jos (gen mușc interiorul ei) simt cum ca mi s-ar deplasa dinții si apoi revin la loc, e ciudat, îmi e teama sa ii mișc cu mâna! Nu vreau sa îmi pierd dinții de acum. Când mă spăl pe dinți și mănânc nu simt nimic la ei, dar totuși...Și intr-adevăr ar trebui sa îmi pun aparat dentar dar nu pot deoarece am un dinte de lapte (lângă cel permanent) care nu a căzut încă și nici nu se mișcă. Cel permanent a crescut acum vreo 4 ani. Și pur și simplu acel dinte e in plus. Deci :
1)Mi se mișcă acei dinti de jos? Sau doar mi se pare? După ce mă spăl pe dinti nu mai simt.
2)Cum pot sa scap de acele pete și de gălbeneala lor?
3)E vreo problema cu acel dinte de lapte (nu se mișcă deloc, nu ma doare, iar dacă ar fi scos ar rămâne un mare spațiu gol, care ar fi mai inestetic ca dinții puțin strâmbi in sine)?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

S ar putea să ai tartru din copilărie și să ai nevoie de un detartraj.

| WhiteLife a răspuns:

Cel mai bine este sa mergi la un control la ortodont (nu la dentist pentru aparatul dentar!). El te va pune sa faci o radiografie și îți va explica cum sta treaba. Poate o sa fie nevoie sa scoți dintele de lapte și apoi îți pune aparat. Și sigur îți poate da sfaturi și in legătură cu petele. Cel mai probabil după ce îți vei da aparatul jos vei putea face o albire. Înainte n-are rost, pentru că sunt șanse să rămână pete și de la aparat.

| Denisa0954 a răspuns:

Dacă în timp ce mănânci nu se intampla nimic, inseamna ca nu ti se misca dinții. Posibil ca dinții tai sa aiba de la natura o culoare mai galbenă, dar poti incerca sa mergi la un stomatolog, sa i ceri si lui parerea in legatura cu un detartraj, eventual o periere si aminte profesională. E ciudat ca pana la vârsta de 13 ani sa mai ai dinti de lapte. Esti sigura ca e de lapte? Oricum, cel mai bine ar fi sa consulți un stomatolog si sa i spui lui toate problemele pentru că el e in cel mai in masura sa te ajute, pentru ca va vedea exact cum arată dantura ta

| anonima188888 explică (pentru Denisa0954):

Mersi! Da sunt sigura ca e de lapte, căci am făcut radiografie. Și chiar in urma detartrajului au aparaut acele pete, bănuiesc ca s-a dus smalțul.

| Sunshine123 a răspuns:

Buna! Tuturor ni se misca dintii de jos daca incercam sa facem ce ai facut tu, adica sa ne muscam buza pe interior. Nu te speria, e complet normal.
Daca cumva bei sucuri cu acid precum Pepsi sau Coca Cola, sau orice alt sortiment te sfatuiesc sa renunti la ele, pentru ca ingalbenirea dintilor se datoreaza consumului de sucuri carbogazoase. Iti pot recomanda un preparat farmaceutic cu extract natural de carbune activ pe care sa il amesteci cu pasta de dinti pentru a-i albii. Dar tine minte ca dintii tai au nevoie ca tu sa te opresti din a consuma bauturile carbogazoase ca mai apoi sa revina la culoarea lor naturala.
Ai 13 ani, iar varsta ta e complet normala pentru a avea dinti de lapte. Daca dintele nu se misca deloc inseamna ca e sanatos si nu trebuie scos. Fii rabdator si ai grija in continuare de dantura ta.

| anonima188888 explică (pentru Sunshine123):

Mersi! Nu beau sucuri acidulate.