| anonim_4396 a întrebat:

Hei! Am o intrebare. Acum vreo 2 ani am fost impreuna cu un baiat de care m-am despartit la cateva luni,in timpul in care ne-am despartit el a avut ocazia sa faca sex neprotejat cu o tipa destul de cu*va din oras. Dupa putin timp,eu nestiind de acest aspect, ne-am impacat si i-am facut oral (fara sa ejaculeze) de vreo 3 ori pana la despartirea finala. Data tipa respectiva ar fi fost bolnava de HIV sunt sanse sa fi luat si eu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, sunt sanse, daca ai facut sex neprotejat cu el, chiar si oral. Poti sa-ti faci un test de HIV daca au trecut 6 luni de la partida cu pricina.

Daca baiatul cu care tu ai avut se.x neprotejat, a facut se.x neprotejat si cu fata aia, iar aia are HIV, te asigur 100% ca el a fost contaminat si tu deasemeni.
In orice caz, cum nu stii daca aia avea sau nu o boala venerica, ca nu numai HIV se ia prin oral, se mai poate lua herpes, sifilis, hpv, samd.
Mergi la medic sa-ti dea un test complet de analize, ca sa vezi cu ce te-ai contaminat.

Acum vin si te intreb pe tine: oare tu cum te numesti cand ai se.x cu unul care nu-ti mai este iubit demult si-i faci se.x oral?
Te-ai cam grabit sa o numesti pe alta c... cand si tu te-ai comportat exact la fel. Deci, vezi pe cine stigmatizezi, pentru ca esti in aceeasi oala cu aia.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Au trecut 2 ani, din cate stiu nu exista sanse 100% sa ei HIV nici prin sex vaginal, nici oral nici macar transfuzie de sange (95% in cazul transfuziei).In cazut oralului, am auzit ca exista sanse reduse (mult mai reduse decat in cazul analului sau sexului normal) mai ales in conditiile in care el nu s-a terminat in gura mea.
Noi am fost despartit doar 3 saptamani, apoi ne-am impacat si am mai fost impreuna 2 luni, timp in care nu am facut sex normal sau an.al,doar oral deci in momentul ala noi eram un cuplu.
Nu sunt in aceesi oala cu ea, am avut doar un partener sexual (baiatul cu care sunt acum) cu tipul respectiv nu am facut s.ex a.nal sau vaginal

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Stiu ca nu-ti vine sa crezi, dar contactul direct cu un fluid sau sange contaminat cu HIV, se transmite automat si la celalat.
Daca preferi sa te minti singura ca nu ai fii fost contaminata, atunci nu-i nici o problema, pentru ca nu noi suntem afectati, dar tu poti fii, daca el avea hiv la acel moment cand i-ai facut oral.

In orice caz, extradinara relatie de "iubire" ai mai avut cu ala, daca tu i-ai facut lui doar oral, si mai spui ca nu te pot baga in aceeasi oala cu o c... "normala".

Citeste aici despre transmiterea HIV-ului:
http://www.sfatulmedicului.ro/hiv

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Nici macar nu stiu daca ea are happy a fost doar o nascocire de a mea. Oricum, stiu ca a fost o prostie ce am facut atunci, am fost mica si proasta, nu simteam nici o placere, eram doar scarbita

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Ghinion; nu sansa! DA! Probabilitatea te dezavantajeaza! :'(

| anonim_4396 explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Ce?

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mergi urgent sa-ti faci un test HIV!

| anonim_4396 explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Voi merge, dar acum nu pot happy
In primul rand nu stiu sigur daca fata aceea avea HIV, in al doilea rand chiar daca avea nu e 100% sansa ca s-a luat si la el, si daca s-ar fi luat cu siguranta ar fi fost intr-o faza de inceput, intr-o stare latenta, prin oral nu e un risc foarte mare de transimtere din cate stiu, sansele scad avand in vedere ca el nu s-a terminat iar sex normal nu am facut deloc.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru anonim_4396):

RUGAMINTEA MEA ESTE SA MERGI URGENT LA UN CONTROL! Sansele de a anula eventuala contaminare cresc cu cat actionezi mai repede!

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

ȘÁNSĂ, șanse, s. f. Împrejurare favorabilă, posibilitate de reușită, de succes; noroc. ♦ (La pl.) Sorți. – Din fr. chance.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai ce vrei sa iti spunem. Sansele sunt mari, vrei procente? Du-te la medic, ce este mai important decat sanatatea ta? Noi nu putem stii daca ai contractat sau nu boala, doar doctorul da.

| Simonasimona1992 a răspuns:

Nu te baza pe nici un raspuns de pe TPU sau de pe net!
Du-te la medic repede. Ei iti vor face investigatii si teste (care sunt gratuite pentru asta) si iti vor garanta confidentialitatea cu siguranta.
Incearca un medic de planning familial sau unul de boli venerice.
Bafta!

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Simonasimona1992):

HIV-ul se detecteaza dupa 6 luni. Degeaba se duce acum.

| anonim_4396 explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Au trecut 2 ani happy

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru anonim_4396):

Iti faci griji dupa doi ani dupa ce ai savarsit fapta? Nu crezi ca daca ar fi fost sa ai ceva, s-ar fi aratat? Si nu crezi ca e cam tarziu sa-ti faci griji?