| Zazon1243 a întrebat:

Hei, am o problema.Cand sar in sus cateodata simt cum parca creierul se misca si face tic -tic de fiecare data cand sar.Si cateodata cand imi misc genunchiul in sus si in jos la maxim imi pocneste de fiecare data.Credeti ca e ceva grav?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| gratargratar a răspuns:

Creierul sta in suspensie intr-un lichid, nu e lipit de cutia craniana. De aceea auzi acel tic-tac. Este lichidul ce protejeaza creierul la impact si il tine in suspensie. De asemenea, ar putea fi lichidul cefalorahidian din ventriculi. Ventriculii astia sunt un fel de pungute ce contin lichid.
Genunchiul pocneste datorita articulatiei existente la nivelul lui, in special datorita frictiunii existente intre oase si miscarii ligamentelor.

Oricum, toate aceste sunt fenomene normale. Nu e nimic grav, nimic anormal.

| Zazon1243 explică (pentru gratargratar):

Mersi,mi-era frica ca o sa ajung la spital laughing)

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si mie imi pocnesc genunchii cand cobor scarile. Cica suntem predispusi la probleme cu articulatiile. Cica vom avea nevoie de bai de namol.

| Quassaar a răspuns:

Dacă face tic-tic, înseamnă că-l ai..deci considera-te fericit. Nu toată lumea are norocul tău.happy