| Frapucel a întrebat:

Hei, am o problema cu chisturile ovariene. Si medicul de familie mi-a spus sa merg la ginecolog. Si ca o sa-mi dea cateva luni sa iau anticonceptionale. Astea nu ingrasa? Si pe deasupra e normal asa ceva? Se dau doar pentru cele ce vor sa nu faca copii...n.am luat asa ceva in viata mea. Ce presupune asta? Si e normal pentru problema mea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Anticonceptionalele nu ingrasa. Unele cresc pofta de mancare, dar atata timp cat nu mananci mai mult si iti supraveghezi dieta, nu vei lua in greutate.
Da, e normal. Anticonceptionalele sunt in primul rand tratamente hormonale, care pun ovarul in repaos si il ajuta sa se vindece. Pentru problema ta este cel mai bun si mai eficient tratament. Fara el, poti sa ai probleme pe toata viata. Nu stiu cine ti-a spus tie ca anticonceptionalele au numai rol anticonceptional, dar fie si-a batut joc de tine, fie nu stia despre ce e vorba si era suficient de prost sa nu isi dea seama ca nu stie.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este adevarat! Unii medici ginecologi prescriu anticonceptionale pentu a-ti regla hormonii, care au scapat de sub control, si pastila aia face doua lucruri deodata: ajusteaza hormonii din corpul tau, reducand chisturile ovariene si in acelasi timp confera si protectie impotriva unei sarcini.

Un medic naturist ti-ar fi spus ca trebuie sa indepartezi sursa care iti produce chisturile ovariene, respectiv mancarea neadecvata, care schimba balanta hormonala in corp, producand chisturi. Le diminuezi acum in cateva luni, dar daca nu elimini cauza, ele vor creste peste 6 luni din nou.
Ideal este sa indepatrtezi cauza care iti provoaca acele chisturi, si anume mancarea necorespunzatoare!
Probabil mananci multe chestii prajite sau fast food, salamuri, carnati si alte chestii care te pot modifica hormonal.
Ca sa repari ceea ce ai stricat cu mancare nesanatoasa, trebuie sa adopti un alt stil de viata, unul sanatos si plin de vitamine si minerale, unul pin de fructe si legume proaspete, la absolut fiecare masa, unde ecarne este prezenta doar in portii mici si doar fripta ori fiarta. Sunt interzise: grasimile, pielita de la carne, semipreparatele, afumaturile, salamurile, sucurile si conservele.
intr-adevar, anticonceptionalele repara una si strica mai multe.
Dar, despre efectele secundare ale anticonceptionalelor, poti citii pe internet.

| Superior a răspuns:

Daca esti fata de ce ai poza cu Yuu din Charlotte?

| Cinevacatoatalumea a răspuns (pentru Superior):

Eu am poza cu Undertaker.

| Mariaaaavev a răspuns:

Hei,nu dispera. Nu cunosc eu prea multe in acest domeniu.dar sa stii ca am avut si eu o problema de genul. Din fericire eu trebuia sa ma operez.(scoaterea apendicelui) si mi-au scos si un chist destul de mare. Din moment ce doctorul iti da un anumit tip de anticonceptionale presupun ca stie ce face.din cate stiu eu ele difera de la persoana la persoana. Nu-ti fa griji.

| silvya1 a răspuns:

Da. Este normal. Și eu am fost la ginecolog din aceeasi problemă însă mie mi-au dat niște pastile din plante dacă nu mă însel. Oricum, doctora a zis ceva și de anticoncepționale că s-ar da, dar asta cred că depinde de cât de grav este.