| Alice257 a întrebat:

Hei..am o problema, deci, imi lacrimeaza ochii destul de des din senin si cand citesc sau ma concentrez incepe sa ma doara ochii si capul si cateodata imi mai si fuge privirea..am fost la oftalmolog si mi-a spus ca imi trebuie ochelari dar doar pentru aproape cu toate ca eu la distanta nu prea vad bine. Cand i-am spus ca imi lacrimeaza a zis ca e ceva normal. Nu stiu ce sa mai zic. Ce ar trebui sa fac? in afara de a merge la un alt oftalmolog.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Sub nici o forma la farmacie! Mergi la alt doctor la o adica, iar cind iei ochelari, vezi sa fie antireflex si heliomati. Impusti doi iepuri dintr-un foc.

| Gunoi a răspuns:

Hmm poti să mergi la farmacie. Dacă nu ţi-a intrat nimic în ochi poate să fie o alegie sau ceva ..am avut şi eu lăcrimări când mă treezeam din somn aveam ochii roşii şi nu îi puteam ţine deschişi mi s-a recomandat Nostamine (picături pentru ochi.)

| Zazy a răspuns:

Trebuie sa-ti puna ochelari. Daca nu vezi aproape, iti iei ochelari cu +. Daca nu vezi departe, la distanata iti iei cu -. Practic, un oftalmolog, ar trebui sa-ti faca controlul mai bine. Sa precizeze ce dioptrie ai la distanta, si ce dioptrie ai aproape. Probabil, o sa primesti 2 perechi de ochelari, daca nu vezi nici ald epartare, nici aproape.

| NataliaAntonia a răspuns:

Mai bine ai consulta un alt oftalmolog deoarece cu siguranta ai nevoie de ochelari. aceleasi simptome le-amavut si eu si de cand am ochelari, capul nu ma mai doare, nu imi mai fuge privirea.