| cosminaa15 a întrebat:

Hei.
Am o problemă.în fiecare zi simt nevoia să mananc ceva dulce. Dacă nu fac asta, am o stare proastă, nu mă simt bine..erau periade când mâncam cate o ciocolata pe zi+ multe alte dulciuri. Acum am incercat să mă mai abţin,dar tot simt nevoia de ele. Nu stiu cum am început sa fiu aşa obsedată. La început nu mi s-a parut nimic ciudat, dar acum îmi pun niste întrebări.
Am 15 ani, şi nu am avut niciodată probleme de sănatate. Am 1, 63 m si 50 kg..am o greutate normală,cred eu. Dar mi-e frică,că dacă o să o ţin în ritmul asta o să ma îngraş. Tin să mentionez că pe langa dulciurile astea consumate în exces(in special ciocolată,foarte multă ciocolată) mânanc si multe fructe,beau apă şi fac zilnic o oră de sport. Alerg când am ocazia, fac genoflexiuni,abdomene etc. Când vine vorba de mâncare gatită,lucrurile stau cam aşa: nu am un program strict de luat masa, când mi-e foame mânanc. Nu contează dacâ e ora 20:00 sau 23:00..mananc zilnic salate şi cum spuneam mai sus,multe fructe(in special mere şi portocale).
Cum aş putea scapa totuşi de dependenţa de ciocolată? Nu vreau să ma îngraş,ca mai apoi să tin diete, să ma înfometez etc.
Mulţumesc anticipat pentru sfaturi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| ioana12345 a răspuns:

Hey...incearca incet incet sa reduci pe zi ce trece consumul de ciocolata si sa il inlocuiesti cu cea neagra care pe langa faptul ca nu ingrasa(nu o prea posti consuma in cantitate mare) are si multe efecte benefice asupra sanatatii. si continua sa ai o viata activa iti va prinde foarte bine pe viitor. spor!

| nouamm a răspuns:

Glucidele asigură 50-68% din necesarul de energie.
De la 300 - 350 g/zi pentru un adult sedentar, raţia poate ajunge la 700 g/zi pentru cei care depun o muncă fizică intensă.
Cele mai bogate alimente în glucide sunt:

zahărul - 100%
mierea - 80%
stafidele şi prunele uscate - 70%