| anonim_4396 a întrebat:

Hei
Am o problemă legată de secreția mea vaginală!
Am unele zile când miroase urât,dar în alte zile nu are nici un miros. Am auzit că mirosul urât poate fi cauzat de o infecție, însă eu nu am nici un alt simptom (mâncărime, usturime, etc.)
Si am auzit că poate avea un miros neplăcut deoarece sta prea mult pe lenjeria intima. Eu stau 6 ore la școală în care nu mă schimb pentru că nu am unde plus că mai stau și acasă înainte de școală, deci cam 8 ore nu mă schimb. Poate fi de la asta?
Am uitat sa menționez că încă nu mi-a venit prima menstruație că am 12 ani și că îmi curge cam multa, dar asta variază de la fata la fata.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| DennK a răspuns:

Lenjeria intimă trebuie sa fie din bumbac, cel mai indicat, dacă ai folosit lenjerie din alte materiale sau chiar și bumbac combinat cu alte materiale, e posibil sa-ți fi dereglat ph-ul vaginal, sau pur și simplu asta e reacția zonei tale intime la ceva ce nu-i place. Cel mai bun sfat pe care ți-l pot oferi este sa mergi la ginecolog. Nu e de joaca niciodată cu aceste afecțiuni și e mai usor sa previi decât sa tratezi. Nu lua tratamente după ureche, din auzite, nu îți fac decât rau. Pentru orice chestie "măruntă", e mai bine sa consulți un medic.

| Ofataobisnuita1103 a răspuns:

Am câteva perechi de lenjerie intima din material sintetic și cred că de la ele corpul meu a reacționat așa. Le voi arunca sigur happy
Daca problema persista voi consulta un medic.

3 răspunsuri:
| Heavenonearth a răspuns:

Schimbă lenjeria in pauze, poți utiliza tampoane cu absorbant mare, dacă spui că îți curge mult. Poți avea lenjeria intimă cu tine+tampoane, impachetate ermetic intr-o pungă sigilată cu clips ca să nu ai probleme. Poți merge la medicul specializat dacă ai infecție sau nu pentru orice eventualitate.

| ASMA14 a răspuns:

Poti folosi un proteslip pe chilot pentru asta, dar indicat ar fi sa mergi la medic pentru ca poate fi vorba de o infectie chiar daca nu ai celelalte simptome

| Ofataobisnuita1103 a răspuns:

Va rog răspunsuri cat mai repede!