| LesiaMarinel a întrebat:

Hei bună TPU Ma doare un colt de masea si se misca foarte puţin, si m-as duce la dentist doar ca sunt într-o tara straina si este foarte scump, şi chiar nu am bani acum, plus ca îmi este frica sa dau peste un dentist razist. Intrebarea mea este ce pot face ca sa scot coltul acasa? fara sa ma doara prea tare si ce anestezice naturale ca sa imi amorteasca gura aveti? Ceva sa fie tare sa nu mai simt nimic, apoi daca o fax sa se clatine mai tare iau patentul, sau o scot cu degetele. Rog seriozitate!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Mayar a răspuns:

Ca sa scapi de durere + posibilele infectii, tine tuica pe masea, inclinandu-ti capul corespunzator. Tine asa intre 1 si 2 minute, pana simti ca te arde si amorteste. Daca nu simti aceste lucruri, inseaman ca tuica e de doi bani.
Cum esti intr-o tara straiana, cauta ceva echivalent al tuicii care sa contina alcool si sa fie 'tare' ca sa obtii acele efecte. Asta e cea mai buna solutie. Nu poti lua algocalmin din ora in ora, dar cu tuica/echivalentul ei, iti trece si durerea pentru o perioada mult mai indelungata de timp pentru ca nu doar amorteste, ci si dezinfecteaza.
Cu mai multe nu te pot ajuta, poate gasesti solutii la altii

3 răspunsuri:
| alinadianaaa a răspuns:

Iti recomand sa iei ca analgezic Vidan, este foarte bun pentru durerea de masea.

| ASMA14 a răspuns:

Incearca cu spirt, tuica...sau apa de gura pentru ca amorteste maseaua

Răspuns utilizator avertizat