| Mkeynes a întrebat:

Hei.
Care stie cand e perioada contagioasa a unei persoane cu tbc?
Cunosc pe cineva care spune ca are gaura in plamani,
Oare o fi tbc? Si cand se transmite?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| KR0NSTADT a răspuns:

Este de la TBC. Găurile din plămâni sunt de fapt răni provocate de bacilul Koch.
Boala se transmite oricând, prin aerul expirat de bolnav, ori prin saliva acestuia. Te poți infectă oricând, neexistând un moment anume în care boala devine contagioasă.

| Mkeynes explică (pentru KR0NSTADT):

Chiar daca ai imunitatea buna? Eu am avut contact cu aceasta persoana am luat-o in brate si pupat pe obraz

3 răspunsuri:
| 6547756 a răspuns:

Daca are TBC, oricand te poti infecta. Nu exista o perioada. Sau, perioada e permanenta.