| Anonim97695333thf a întrebat:

Hei. Daca bunicului meu i s-a spart un vas de sange la cap el a murit. Iar apoi dupa vreo 10 ani am aflat ca tata are tumora pe creier se poate moșteni si la mine?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu, nu se mosteneste asa ceva, a avut un avc probabil, ai poate o probabilitate de 10% maxim dar fiind bunicul tau e si mai mica, tu consuma fructe, legume, fa sport zilnic

| Anonim97695333thf explică (pentru RAY):

Da dar dupa aceea la cativa ani am aflat ca tata are tumora pe creier

| RAY a răspuns (pentru Anonim97695333thf):

Dupa cum am spus sansa e mica, nu trebuie sa te îngrijorezi dar poti face un rmn o data pe an si analizele de sange

| CodrutElian1990 a răspuns:

Ceea ce se poate transmite de la predecesori este tensiunea arteriala, care, daca este foarte mare, poate produce un anevrism cerebral (dar nu numai). Aceste anevrisme pot produce moartea sau paralizie.
Cat priveste tumora, astea nu sunt ereditare.

| WhiteLife a răspuns:

Nu au legatura. Nu sunt boli care se mostenesc genetic. Tumoarea nu are nicio legatura cu anevrismul, sunt doua lucruri diferite. Faptul ca ambele persoane au avut probleme la cap, iarasi, nu indica o legatura. Despre tumori, anevrisme si atacuri cerebrale poti citit pe Google cat vrei, dar nu ai de ce sa-ti faci griji. Daca e ceva ce se poate mosteni, ar fi faptul ca exista o sansa (daca exista este mica) sa fii mai predispus la anumite probleme (de exemplu, sa ai peretii vaselor de sange slabi, sau o presiune mare la sange), dar si de aici pana la a face boala e cale lunga.

| troleibuz a răspuns:

Nu are rost sa te gandesti la asta. Sansele sunt foarte mici.