| Ema03 a întrebat:

Hei
Daca iau un pumn de pastile, printre care : paracetamol, aspirină și antibiotic,pot muri, sau doar ajung la spital și voi regreta toată viața?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
29 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Depinde de anticorpii din organism.

| clau44 a răspuns:

Daca le administrezi sub indrumarea medicului, nu se va intampla nimic!
Dar de capul tau, se poate intampla una dintre cele doua.

| RAY a răspuns:

O sa vomiti si poti avea probleme cu stomacul, alea nu sunt medicamente puternice incat sa mori, ia un cutit si taieti venele de la gat e cea mai rapida metoda de sinucidere potrivit unui studiu, desigur ca eu nu recomand asa ceva, la cat de unicata e viata nici nu se pune in discutie asa ceva, omul de azi se plange de orice, uni au cancer, sunt orbi, paralizati si nu se gandesc la asa ceva

| Violleta2022 a răspuns:

Cel mai probabil vei ajunge la spital si vei regreta toata viata!

| doctorandus a răspuns:

Parerea mea e sa suni la 112 si sa ceri ajutor.

| anonimg a răspuns:

Telefonul copilului (apelabil doar din reteaua Telekom): 116111
http://www.telefonulcopilului.ro/drepturile-tale?id=16

Sau cel mai bine iti recomand ADRA: (Numar apelabil din orice retea) Tel: +4021-25 25 117

| Donsavas a răspuns:

Buna! Daca vrei sa te pastilezi, sunt medicamente legale care te pot face sa te simti bine, sa dormi, sa functionezi normal si in principiu, sa te bucuri de viata. Se numesc antidepresive! Te vor face sa nu ti mai doresti sa te sinucizi si vei fi bine cu tine. Ai nevoie de prescriptia unui doctor pentru a le elibera si a ti le administra pe acestea.

| mentholinks a răspuns:

Daca nu mori cu siguranta vei regreta toata viata. Asa am patit eu dupa ce m-am aruncat de la fereastra. Am supravietuit si acum regret.

| Lioana a răspuns:

Ema draga de ce ți se pare viața atât de grea la cei 13 anișori ai tai de vrei sa scapi de ea?
Cauta-l pe Dumnezeu, nu pe Satana, și El îți va umple sufletul cu pace. Viața asta are frumusețea ei dar trebuie să-ți deschizi ochii ca să o poți vedea.
Da, la școală poate fi greu și stresant dar va trece perioada asta și vei trece în alta etapa in care vei vedea altfel lucrurile.

| Ema03 explică (pentru Lioana):

Pai...in fiecare weekend, mama bea și apoi ne certăm pentru ca încerc să o opresc și ea nu vrea si zice că nu mă mai iubește și nu ii mai pasa de mine, tata țipa la mine din orice, fratimiu (care are 10 ani) mă bate, cea mai buna prietena ma face c**vă și zice că o sa mă bată după ce terminam orele la școală, bff mă ignora când eu ii zic ceva important pentru mine, dar eu o ascult pe ea, băiatul pe care îl iubesc are iubita și mi-a zis asta după ce imi făcusem speranțe false că voi fi împreună cu el, etc
De asta m-am tuns singura și mi-am făcut coafura de emo și de asta fumez ocazional si mă tai

| Felys a răspuns:

Mie mi-a dat medicul la un moment dat cate 12 pastile diferite pe zi timp de 2 saptamani si nu am murit, doar ca erau cu un scop medical si nu erau luate cu scopuri suicidale cum sugerezi tu

| FaraNume1245 a răspuns:

Dacă tot vrei să te sinucizi (nu-i o idee bună), măcar fă-o corect. O clădire foarte înaltă, un pistol, etc. Mai bine sună la 112 și cere ajutor, vorbește cu un psiholog, un prieten apropiat, ceva. Mai ai încă pentru ce să trăiești, nu-i nevoie să te sinucizi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mici sanse sa mori, mai rau o sa te chinui.

| PumpkinDoll a răspuns:

Am luat eu odata 28 de pastile amestecate cu vin si nu s-a intamplat nimic, doar am vomitat de dimineata

| AlexSalling a răspuns:

Depinde cata iei. Una din fiecare, nu este periculos, in special aspirina si paracetamolul care sunt mai slabe. Depinde la ce antibiotic te referi, dar mai bine intreaba medicul sau fata de la farmacie. Depinde si varsta care o ai.

| Victoria18 a răspuns:

Poti murii sau doar te poti intoxica si ajunge la spital, depinde de fiecare organism in parte.

| alin131 a răspuns:

Mai,

Toti avem greutati si daca tu crezi ca ai prea multe greutati asta este pentru ca vezi numai partea negativa. Se poate ca parintii tai sa nu te inteleaga pentru ca ei au problemele lor si in loc sa le lase la intrarea in casa, ei vin cu ele acasa si se cearta si cu tine si intre ei. Prietenii, draga Ema, o sa vezi mai tarziu ca poti avea doar unul sau doi de foarte mare incredere, si aceia te pot dezamagi oricand.

Am avut si eu 13 ani, si eram inocent asa cum sunt toti copiii la acea varsta. Nu stiam cum sa fac sa o conving pe mama sa imi ia o bicicleta si sa ma lase sa ma joc mai mult afara cu copiii. Generatia de astazi de varsta ta este altfel, voi traiti intr-o era cu multa tehnologie dar si cu multe probleme. Probleme de bani, probleme in familie, etc...

Dar sa stii, ca nu esti singura, Dumnezeu este cu tine mereu Ema, chiar si atunci cand nu vezi asta. Eu la 5 ani era sa mor calcat de o masina si Dumnezeu a oprit acea masina la cativa centimetri in fata mea ca sa nu ma omoare. La ce viteza avea acea masina ii era imposibil sa opreasca cum a oprit. Dumnezeu a oprit-o ca sa ma salveze...

La 9 ani am cazut in lac si nimeni nu a observat de pe mal si am auzit o voce care imi spunea nu respira si da din picioare...

Si am iesit la suprafata, si nu iti spun ca ceva m-a impins de picioare ca sa ma salveze.

La 14 ani eram in floreasca la strand si innotam cand m-a prins un curent de aer cu apa si ma tragea spre stavilar unde erau numai fiare ascutite si puteam sa mor imediat. Doi amici erau acolo cu mine si Dumnezeu a facut ca ei sa gaseasca o craca imensa si sa ma aduca la mal inainte sa cad si sa mor.

La 16 ani mi-a dat mama mea un lant de aur si il purtam mandru pentru ca era de la mama. Si la metrou la aviatorilor un baiat mai mare ca mine a scos cutitul si mi-a spus ca ma omoara daca nu ii dau lantul. I-am dat lantul si a plecat desi tot vroia sa bage cutitul in mine dar s-a abtinut.

la 19 ani am evitat un accident de masina la care nu mai existam eu azi sa iti povestesc... Dar modul cum l-am evitat a fost cel care iti va da fiori. Eram obosit si mergeam la munte la sinaia, zapada, vant puternic si noapte. Pe drum am vazut ceva care trecea la un momendat (caine sau pisica), am evitat sa intru in animal si am tras stanga unde era prapastie si timpul pentru cateva clipe s-a oprit in loc sau a incetinit foarte mult pot sa iti spun pentru ca am accelerat si am tras dreapta si cu o roata in prapastie si masina o luase de bot in sus si de spate in jos spre prapastie am redresat masina. Nu ma intreba cum ca nu imi pot explica nici in ziua de azi...

la 22 de ani am avut o depresie mare si am ramas fara loc de munca fara chirie unde eram si fara bani si fara alte doua persoane pe care nu le mai puteam vedea si ma durea asta... Devastat de toata situatia eram la pod la lacul morii gata sa ma arunc cand inainte sa fac gestul de a sari un om al strazi care nu stiu de unde a aparut m-a tras de picior si mi-a spus nu merita sa mori, Dumnezeu te iubeste si vrea sa iti traiesti viata...

Asta m-a pus cateva secunde pe ganduri si am spus hai sa cobor. Omul acela nu mai era acolo...

Si ar mai fi dar cred ca ai prins idea. Vezi tu, am cunoscut oameni pe care am avut ocazia sa ii ascult si daca nu am putut sa le dau un sfat i-am ascultat fara sa ii judec si fara sa spun ceva mai departe... Daca am putut sa ajut nu stiu, dar eu stiu ca daca vorbesti cu cineva te ajuta si mai eliberezi din aceasta povara si din stresul care il ai acumulat in tine.

Esti dezamagita de ce este in jurul tau, multi ne uitam la ce este in jurul nostru si nu vedem ca fiind totul roz...

Dar tu ai 13 ani mai Ema, esti doar un copil, ce sa mai spuna o femeie de 30 si ceva de ani fara barbat si cu 4-5 copii?

Mai copila, lasa gandurile negative si vorbeste cu Iisus Hristos. Roaga-te la Iisus Hristos si spune-i lui tot ce ai pe suflet si cere-i sa te ajute sa treci peste aceste probleme si sa iti revi.

Nu uita ca ai si un inger pazitor cu tine dat de la Dumnezeu poti sa spui rugaciunea Inger, ingerasul meu si sa ii multumesti pentru ca este langa tine.

Iisus Hristos ne iubeste pe toti si vrea sa ne traim viata fiecare, sa fim veseli si sa facem lucruri si fapte bune pentru cei din jurul nostru.

Lasa orice gand rau sa plece de la tine si roaga-te la Iisus Hristos.

Dumnezeu Tatal cel din ceruri si Iisus Hristos nu te lasa si sunt alaturi de noi mereu doar trebuie sa cerem ajutorul si ne ajuta, si Maica Domnului e alaturi de noi si ne ajuta.

| Ema03 explică (pentru alin131):

Îmi pare rău, dar din toți sfinții și așa, singura in care cred este Fecioara Maria. De fiecare data când e Sfânta Mărie nu fac aproape nimic rău. Dar atât... Dacă vrei îți dau numărul meu de telefon in privat și vorbim pe wapp sau prin SMS.

| Kogaion a răspuns (pentru Ema03):

Ema, te rog sa nu faci asta si sa incerci sa treci peste, stiu ca iti este foarte greu, mai ales la cei 13 anisori, dar ai o viata intreaga inainte, daca vezi ca si prietenii tai nu vb prea mult cu tine, mai bine ti-au cauta altii, poti sa mergi la Biserica, acolo vei primi cu siguranta ajutor din partea lor. Dar nu trebuie sa fii atat de dura cu viata la 13 ani, cu siguranta Dumnezeu te incearca acum si te v-a rasplati cand vei fii mare!

| Ema03 explică (pentru Kogaion):

Dacă Dumnezeu mă încearcă, atunci de ce îmi fac singură rău de la 4 ani? Câți ani vrea să mă încerce? O face deja de 9 ani

| alin131 a răspuns (pentru Ema03):

Mai Ema, din cate vad la tine problema e de mai demult nu de azi de ieri... Tu spui ca de la 4 ani iti faci rau singura si ca ai deja 9 ani de cand iti faci rau. Dumnezeu nu vrea sa ne facem rau singuri, si unul din modurile prin care ne inceaarca Dumnezeu este mila fata de ceilalti oameni (daca ajutam pe altii cand putem sau daca trecem mai departe indiferenti sau daca suntem rai cu altii). Vad la tine care ai 13 ani ca nu ai avut o copilarie normala. Eu la 4 ani ma jucam la 7 ani eram la scoala si la 13 ani voiam patine cu rotile sa ma plimb.

Cum este in familia ta? Cat de uniti sunteti voi in tot? Cat de des zambiti si petreceti timp impreuna? Copilaria este startul vietii si daca nu e frumoasa si armonioasa atunci trebuie o faci sa fie. Daca ai tai se cearta continuu (din n motive) vorbeste cu ei separat, cand cu mama cand cu tata si vezi ce nemultumiri au fiecare. Stiu ca poate fi greu, nici nu este usor pentru un copil de 13 ani... Ai nevoie de sprijin si asta poti gasi la unul din parintii tai daca nu se poate la amandoi. Daca te intelegi mai bine cu mama, stai mai mult de vorba cu ea, daca tata e cu ale lui, cand il prinzi in toane bune stai de vorba si cu el. Dar nu iti mai face rau, constientizeaza ca daca iti faci rau il superi pe Dumnezeu. Faci foarte bine pentru ca te rogi la Maica Domnului, dar nu astepta o zi anume sa te rogi, te poti ruga oricand si nu uita ca ai un inger pazitor dat de la Dumnezeu pentru tine care sa te apere de ce este rau.

Iisus Hristos poate orice si daca ii ceri ajutorul, El te va ajuta. Iisus Hristos este Fiul Lui Dumnezeu Tatal Cel Din Ceruri, Hristos s-a rastignit pentru pacatele noastre, doar El ne poate primi in Rai. Iisus Hristos este Regele si Mantuitorul nostru.

Hai sa iti explic ce inseamna ce ti se intampla tie pentru ca este posibil sa inteleg prin ce treci. Toate pleca de la un gand, iti vine un gand sa te duci sa iti iei ceva de mancare de la magazin sau ceva ce ai nevoie, te imbraci si te duci. E, asa iti vin si gandurile rele, cele care sunt de la draci (nu te speria la toti ne vin in minte) si dracii iti spun: Ia uite ce familie ai, ei se cearta, nu e frumos deloc, tu de ce esti vesela, fi trista, stai in camera ta. Sau iti mai spun: Nu te duce azi la scoala, stai in pat si mai dormi ca doar nu o sa plece scoala de pe loc si nu o mai gasesti...

Ema, sa stii ca lupta dintre bine si rau este continua, si Iisus Hristos ne-a dat liber arbitru, adica ce porneste din inima noastra asa facem. Daca suntem buni si blanzi si iubitori cu cei din jurul nostru facem bine, dar daca lasam gandurile sa ne cotropeasca mintea si sa ne intunece gandirea ne inchidem putin in noi temporar.

Tu esti un copil inocent, la 13 ani tu trebuie sa radiezi de fericire, pot fi si situatii in care da nu ai cum sa zambesti si sa fi vesela mereu daca totul in jurul tau nu este in armonie asa cum ar trebui.

Dar tu fi puternica si incepe sa te axezi pe a iti crea un viitor in o profesie sau un sport si cand vei fi mare ai grija de copiii tai si de familia ta sa aiba toata armonia pe care tu nu ai avut-o. Sa sti ca Dumnezeu e cu tine mereu si nu te lasa, asta stiu pe propria mea piele.

Dumnezeu ne-a trimis din Rai, aici pe pamant unde suntem doar in trecere si la finalul acestei vieti (numai Dumnezeu stie cat traim fiecare) trebuie sa ajungem in Rai inapoi.

Sa iti iasa orice gand rau copila din minte, sa il ai pe Iisus Hristos in minte si in inima ta, sa te rogi la Maica Domnului sa te ajute ori de cate ori iti este greu, Dumnezeu se bucura sa te ajute clipa de clipa si asteapta sa ii cerem ajutorul, pentru ca liber arbitru asta inseamna daca iti e greu trebuie sa ii ceri ajutorul lui Iisus Hristos si te ajuta, dar daca nu cerem ajutorul ce facem? Ne coplesim cu probleme greu de rezolvat pentru noi si foarte usor de rezolvat daca ne ajuta Dumnezeu?

Dumnezeu a creat cerul si pamantul, toate cele vazute si nevazute, crezi ca ii este greu sa aiba grija de tine sa fi bine si fericita si sanatoasa?

Apropie-te mai mult de Hristos si cand iti vine un gand rau, spune:

Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa.

Faci semnul crucii si dracii dispar pentru ca crucea ii arde.

Toti ne confruntam cu gandurile pentru ca de acolo pleaca actiunile noastre, de la ganduri.

Cand iti vine un gand sa iti faci rau sau sa faci rau cuiva oricat de mic este acel rau, chiar daca doar ar supara pe cineva, sa stii ca este ispita de la draci. Atunci intervine constiinta care iti spune ca nu este bine sa faci rau si inima care nu te lasa sa faci rau pentru ca esti facuta dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu. Iar Dumnezeu ne iubeste neconditionat.

Dumnezeu e cu noi si cand facem bine, si cand putem sa facem bine si alegem sa mergem mai departe indiferenti si cand facem rau, dar Dumnezeu nu vrea sa ne piarda, ci sa ne aduca inapoi in Rai.

Numai Hristos hotaraste cand plecam de pe lumea aceasta si mergem sa ne judece dupa faptele noastre, noi nu avem nici un drept sa ne facem rau nici noua, nici celor din jurul nostru...

Mai demult, in copilaria mea, aveam un prieten care la un momendat s-a lovit la picior si radeam de el ca mergea schiop. La cateva zile distanta el era bine si eu mergeam schiop pentru ca ma lovisem si eu...

Trebuie sa dorim doar binele si celui mai mare dusman al nostru, pentru ca acela este om ca si noi si facut dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu.

Dumnezeu Tatal Cel Din Ceruri, Iisus Hristos si Maica Domnului sunt cu noi toti. Acolo trebuie sa ne rugam si sa cerem ajutor ori de cate ori avem nevoie. Roaga-te dimineata cand te trezesti si seara inainte sa te culci si in timpul zilei oricand simti nevoia.

Ia Noul Testament (editie mai veche daca gasesti, eu am unul din 2005) si citeste, dar cere-i lui Iisus Hristos sa iti ofere intelepciune ca sa intelegi ce citesti si sa te protejeze ca mintea ta sa fie limpede si sa reti ce scrie acolo.

Pe langa asta, incearca sa gasesti o activitate care iti place, o arta sau un sport cum ti-am mai zis si mergi acolo si iti faci prieteni cu care ai cel putin ceva in comun. Si din aceia vezi care iti raman prieteni mai tarziu...

Copila draga, iti spun ca parinte pentru ca am un baiat de 9 anisori, si iti spun si ca unul care vede cum este lumea acum si prin ce trece generatia voastra, daca lumea e rea cu tine fi tu buna cu ea, daca cineva nu te suporta, iubeste-l, daca faci un bine azi si unul maine in ceva timp o sa uiti ce inseamna sa faci rau tie sau altora. Daca nu mai pacatuiesti si ti cele 10 porunci ii infranezi pe draci si bunatatea incepe sa vina din interior, o sa vezi lumea asa cum e dar o sa vezi ca pe tine te iubeste si protejeaza Hristos.

Sa te ajute Dumnezeu Tatal Cel Din Ceruri si Iisus Hristos si Maica Domnului sa iti revi si sa mergi pe calea cea dreapta, sa radiezi de fericire, sa fi sanatoasa si sa iti traiesti cel mai mare dar de la Dumnezeu (viata) asa cum isi doreste Hristos sa o traim toti.

Răspuns utilizator avertizat
| AndreiMarin499 a răspuns:

Sunt șanse marii sa mori depinde cate iei din fiecare.

| Rorry a răspuns:

Daca ti le-a dat doctorul si le iei cum zice el, e ok. daca iei supradoza, poti sa patesti o gramada de lucruri, inclusiv sa intri in coma. da, e posibil si sa mori, dar de ce ai vrea asta?

| Andrei2019 a răspuns:

O sa te doara ficatul si burta cate zile.
De murit mori oricum dar cand iti suna ceasul.

| Maioneza9 a răspuns:

Eu cred ca at trebui sa iei mai multe pumnuri, sa fii sigur.