| Bubunini a întrebat:

Hei

De 2 săptămâni cam, am o bubă pe gingie, este în drept unde am o măsea stricată, nu mă doare, dacă mănânc pe ea se umflă acea buniță, este roșie și cu puțin alb, nu știu dacă este puroi dacă apăs pe ea mă doare un pic și dacă apăs mai sus de bubiță unde este rădăcina măselei tot mă doare un pic.Ce credeți că este? Este abces gingival? Sau doar puroi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Du-te la un medic stomatolog pentru diagnostic si tratament! ---infectia se poate agrava iar maseaua nu va mai putea fi salvata(va trebui extrasa!).

| Bubunini explică (pentru alessia5158):

Păi este stricată și ruptă..nici nu mai are ce face cu ea.dar o să merg puțin mai încolo că părinții mei nu sunt în țară

| alessia5158 a răspuns (pentru Bubunini):

Daca este o masea definitiva si medicul decide ca poate fi salvata este in interesul tau sa n-o pierzi! Asa ca, nu este cazul sa astepti sosirea parintilor--- du-te la medic cu persoana caruia i-ai fost lasat in grije.Infectia avanseaza( deja au trecut 2 sapamani de la debut!)--- se poate ca in zilele urmatoare sa apara o durere pulsatila greu de suportat!

p.s. Pana ajungi la medic, spala-te pe dinti dupa fiecare masa si clateste-ti gura cu apa (de gura )antiseptica(Listerine sau alta apa antiseptica)