| Abysss a întrebat:

Hei! De doua luni am o problema la degetul mare de la picior. De fiecare data când merg ma doare foarte tare, mai exact când se mișcă, mai mult decât atunci când calc pe el. Pt o scurta perioada trecuse dar a revenit durerea de câteva zile și e mai rău. Menționez ca dacă stau în pat sau jos și nu merg, nu ma doare. O, se mai aude și o "pocnitura" uneori.
O idee de ce ar putea fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Aoleu! sad Și cum poți sta cu durerea? Dacă mergeai din timp la medic, acum ai fi fost și vindecat(ă).
Luni, sună la o clinică privată si fă-ți o programare. Nu mai amâna. O să ți se facă o radiografie, doar așa se poate pune un diagnostic cert.
Ti-am recomandat o clinică privată, fiindcă dacă vei alege să mergi la un spital de stat, ar putea să îți vină rândul peste (alte) două luni. Și nu merită așteptarea, când e vorba de sănătate. În această perioadă e foarte mare aglomerație la ortopedie, oamenii alunecă pe gheață, își rup/luxează mâinile și picioarele.
Poți încerca si la UPU (Unitatea de Primiri Urgențe) unde vei fi preluată imediat, dar acolo ar fi necesar să-i minți putin, daca vrei să nu fii respinsă. În conceptia lor, dacă ai putut sta cu durerea două luni, înseamnă că mai poți aștepta încă atât. Ei preiau doar cazurile urgente. Acolo, trebuie să le spui că simiti durerea de ieri, respectiv de azi (!), nu de câteva zile sau de câteva luni, fiindca te vor trimite la medicul de familie și constați că ai făcut drumul degeaba. La UPU îti vor face o radiografie urgentă și în câteva minute, afli si diagnosticul. Ar fi fain să reușești, fiindcă după aceea, îti poti face si o programare la stat. Oricum, medicul de la UPU, care se ocupă de tine, te va chema si la control.

Sănatate! Să nu mai ai dureri...

2 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Probabil te-ai lovit si nu mai tii minte sau ai unghia incarnată.

| anonimg a răspuns:

Trebuie neapărat o radiografie.
Cu trimitere de la medicul de familie nu te va costa nimic.