| Lonelycatp20 a întrebat:

Hei.De un an am o problema la nivelul scalpului, dar fata de cum eram acum e mult mai bine.Problema e ca eu am firul de par subtire si un ten destul de gras, dar e ciudat pentru ca in zona t si in sprancene mereu am matreata.as zice ca sunt coji si ca mi se descuameaza pielea doar ca arata inestetic. daca ma dau cu o crema nu mai am, dar dupa maxim 1 ora iar imi apar cojitele acelea.la nivelul scalpului aveam de asemenea cojite din acelea mari.acum folosesc samponul de la petrole hahn cu ulei esential de eucalipt.inainte aveam mancarimi puternice ale scalpului si chiar ma ustura, acest sampon a mai remediat situatia dar tot mai am cojite si a doua zi parul e numai bin de spalat si miroase si destul de urat.Imi spal parul de 2 ori pe saptamana, maxim 3.Nu stiu ce sa fac sa l tin sub control.Aceste simptome le-am cautat pe net si e posibil sa am dermatita seboreica.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Foloseste sampon head&shoulders si nu mai folosi altceva. Poti sa te speli si pe corp cu acest sampon.
https://www.headandshoulders.ro/......-seboreica
Este bun nu doar pentru par, ci si pentru toata pielea capului.

| Lonelycatp20 explică (pentru anonimg):

Am folosit si wash & go si head & shoulders si acelasi rezultat..chiar am mai multe coji in cap daca ma spal cu el.

| anonimg a răspuns:

Dacă problema persistă atunci trebuie tratament medicamentos prescris de medic.
Dar trebuie să ai grijă și la alimentatie -nu doar ca sa reduci consumul de carne, lapte, brânză și ouă, dar să începi să consumi mai multe vegetale (crudități). Vegetalele au puterea de vindecare, deoarece numai în ele se găsesc vitaminele de care organismul nostru are nevoie.
Scriu de pe telefon si acesta nu-mi permite să accesez prea multe site-uri; stiu doar că ceea ce oferă sănătate pielii este vitamina E. Caută pe net alimentele vegetale care conțin vitamina E. Organismul are nevoie de grăsime, dar numai din ce-a vegetală (ulei, nuci, semințe de tot felul).
De cele mai multe ori alimentația înlocuiește medicamentele si tratamentele. Pentru că alimentația sănătoasă are rolul de a tine organismul tot timpul in echilibru.
Uleiul din mâncarea gătită iti face rău; dar in schimb cel din salată face bine.
E timpul ca în fiecare dimineață să consumi atât cereale de la Sanovita cât și lapte tot de la ei în fiecare dimineață. Adaugi si sâmburi de nucă și câte o lingurița de semințe de in si de susan -ambele râșnite.
Consuma salate de tot felul -din tot ce se poate face salata (inclusiv morcov trecut prin râzătoare, spanac crud, țelină). La Profi am văzut un ulei facut din mai multe tipuri de semințe și sâmburi, si care este extrem de bogat în vitamina E si omega3. Este un pic mai scump dar se merită să îl folosești doar pentru salate. Spune-le părinților tăi despre alimentele care ti le-am spus.
Cele mai multe probleme de sănătate apar din pricina alimentatiei nesănătoase; dar și cele mai multe probleme de sănătate dispar când vom mânca sănătos. Pentru că atunci când mâncăm trebuie să ne gândim si daca la masă avem in farfurie si vitamine. De aceea este obligatoriu ca atunci când consumăm carne, la masa respectiva să avem un castron cu salată.

Poate te întrebi tu sau altii ce legătură ar avea si exercițiile fizice pe care ti le recomand în fiecare dimineață. Exercițiile fizice aduc sănătate nu doar in trup, dar ne dau si o stare generala de bine. Si nu mai zic de apă. Corpul are nevoie de exerciții fizice și de apă la fel cum are nevoie de aer.