| anonim_4396 a întrebat:

Hei! După mult timp,mama a facut placinte cu branza si a cumparat halva, preferata mea.Am mâncat o plăcintă, toata halvaua(190g) si cam multa mâncare, aproximativ 2400 calorii.
Cam cât m-aș putea ingrasa?
P.S.: 43 kg, nu am voie să mă ingras din cauza unei probleme de sanatate.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AlexCristi97 a răspuns:

Ingrasarea si slabirea sunt procese de durata, care se intind pe mai multe zile. Daca iti faci un obicei din asta si mananci 2400 de calorii zilnic, intr-o saptamana pui vreo 2 kilograme. Pentru cat ai mancat acum, vei pune 4-500 de grame dar vor disparea in 2-3 zile daca vei manca normal zilele urmatoare.

| Miruna7254 a răspuns (pentru AlexCristi97):

Cate calorii ar trebui sa mănânc zilnic pentru a mă menține la 43 kg?

| AlexCristi97 a răspuns (pentru Miruna7254):

Https://www.calculator.net/bmr-calculator.html
Sau daca nu reusesti sa calculezi tu, spune-mi inaltime, greutatea, varsta si cat de activa esti.

| Miruna7254 a răspuns (pentru AlexCristi97):

Multumesc mult! Am 1, 60 m, 43 kg, 14 ani, fac minim 5000 de pași pe zi.

9 răspunsuri:
| Eugen80 a răspuns:

Eu cred ca nu ai calculat corect! Ai mancat peste 5000 de calorii.
Vezi ca la halva, estimarea este pe 100 de grame!
caloriile pe zi la o fata ar fi cam 2400 pe zi, la baieti cam 3000.

| Miruna7254 a răspuns (pentru Eugen80):

Din mâncare am mâncat 1340 calorii, halvaua are 513 calorii/100g

| AlexCristi97 a răspuns (pentru Eugen80):

Vorbesti prostii

| AlexCristi97 a răspuns (pentru Miruna7254):

Dupa aplicatie, as zice ca poati manca cel putin 1600, la greutatea ta nu ar trebui sa iti pui problema de calorii deoarece mai poti pune cateva kilograme bune pe tine, important e sa mananci cat de cat sanatos.

| AlexCristi97 a răspuns (pentru Eugen80):

Sa nu te las doar cu un raspuns in aer, 2400 si 3000 la fete respectiv baieti e valabil pentru sportivi, adica cei care fac sport cei putin o ora in fiecare zi, sport intens precum alergat plus exercitii de forta. Eu daca as manca 3000 de calorii pe zi, intr-o luna as pune pe mine 10 kilograme cel putin. Acum incerc sa slabesc si pentru a face deficit caloric consum 1600.
5000 de calorii ar insemna 5 big mac de la mcdonalds, chiar crezi ca o fata de 42 de kilograme poate manca atat? Si am ales big mac pentru ca au enorm de multe calorii pentru cantitatea de mancare pe care o reprezinta.

| Eugen80 a răspuns (pentru Miruna7254):

Nu stiu cum ai calculat tu exact 1340 calorii. Daca halvaua are 513 calorii / 100 gr si ai mancat 190 gr, atunci ai mancat peste 1000 de calorii numai din halva. Si sucuri? Ai mancat atata mancare fara suc?