| Aurelia1703 a întrebat:

Hei.e o problema daca nu vorbeste fluent la 2 ani si 4 luni? Reactioneaza la tot ce se intampla in jurul lui si tot ce spun, a spus "mama tata apa caca "..ma ia de mana si ma duce unde vrea ori arata cu degetul ori spune "app" sau ce vrea..sa fie vorba de un autism? Multumesc astept raspunsuri

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pentru un diagnostic de autism, ti-as sugera sa mergi la un specialist sa testeze copilul.
Totusi, din ceea ce ai explicat aici, copilul pare ca se comporte normal si raspunde prompt si inteligent la toate intrebarile si actiunile pe care le aveti, doar ca nu vorbeste, iar in cazul asta, singura problema este de comunicare cu el, si lipsa voastra de activiate cu el.
Incercati si staruditi-va sa nu va neglijati copilul, sa faceti cel putin 2 ore pe zi "lectii" cu el, explicandu-i un lucru si punandu-l
sa-l spuna si bineinteles premiati-l pentru ceea ce face la sfarsit, sa stie ca este apreciat.
Stiu ca sunteti ocupati, probabil aveti servicii si dupa munca sunteti prea obositi ca sa va petreceti vremea sa vorbiti cu un copil mic, dar copilul are nevoie de foarte multa atentie si rabdare din partea parintilor, pentru ca voi trebuie sa-l educati si imi pare rau sa-ti spun, dar copilul ar trebui sa aibe prioritate.
Iesitul la plimbare, in vizite, la strand, la bere sau la joaca, trebuie sa vina pe locul 2-3-4 ...intotdeauna dupa lectiile cu copilul, care ar trebui sa primeze, daca vreti sa aveti un copil normal fara probleme de vorbire, sau comportament.
Eu spun sa-i dati o sansa inati, incercad lectiile cu el si apoi sa-l duceti la testat.

| seth2016 a răspuns:

Buna,

In general intre 18 - 28 luni se dezvolta comunicarea. Dar nu este o regula pentru toti copiii, unii sunt mai grabiti, altii se grabesc mai incet. Unii copii cu intelect normal ajung sa vorbeasca in propozitii abia pe la 4 - 5 ani.

Activitatea copilului la varsta asta este JOACA, nu lectii si nici "lectii". La varsta asta se joaca cu cuburi (construieste si distruge), coloreaza, decupeaza, se joaca cu mingea. Se joaca cu mancarea, cu sunete, cu nisip, apa. Trage-impinge, ascunde, (exploreaza). Observa pe altii cum se joaca. Se dezvolta jocul simbolic (joaca de-a ceva),

In timpul jocului are loc si o comunicare (verbala si non-verbala), cu altii de varsta lui sau cu adultii. Asa invata, prin JOC.
In jocul cu adultii ii place sa fie aruncat in sus, invartit, ridicat de maini in sus, calareste.

La aceasta varsta (2 ani si 4 luni):
- copilul raspunde cand il strigi
- raspunde cu un zambet daca ii zambesti
- zambeste singur cand observa sau interactioneaza cu alti copii sau cu adulti
- se uita in ochii tai
- daca arati copilului un obiect se va uita la el
- se catara (pe fotoliu, in pat, pe mobila, pe scari)
- arata cu degetul lucruri care ii starnesc curiozitatea
- observa sau se joaca cu alti copii, poate iesi si scandal din asta, plange pentru ca celalalt i-a luat jucaria
- poate cere ajutor
- arata parintilor diferite lucruri pe care le-a descoperit, de exemplu o floare
- copil imita ce vede la adulti (de exemplu raspunde cu un zambet la zambet, bate din palme)
- intelege ce i se spune (hai la masa, hai la joaca, pune jucaria acolo)