| BlueButterfly97 a întrebat:

Hei! Explicati-mi si mie, va rog, cum e cu somniferele: in cat timp isi fac efectul dupa administrare? Cam cat timp dureaza efectul lor? Daca puteti da mai multe detalii, v-as fi recunoscatoare + funda ^_^

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alina2k18 a răspuns:

Depinde de somnifer, din ce clasa face parte, unele isi fac efectul dupa 20-30mins, altele dupa 1 ora juma' dar dormi bustean.
Cat timp dureaza efectul, pai again depinde de medicament, de la unele te simti ametita si dupa ce te trezesti si nu se recomanda condusul cat timp iei tratament.

| BlueButterfly97 explică (pentru alina2k18):

Stii vreun tip care sa isi faca efectul in 20-30 minute? N-am mai luat pana acum, sa nu fie prea puternice sa ma afecteze in vreun fel. Dar nici sa adorm cand nu trebuie. vreau sa dorm ziua pentru ca noaptea o sa trebuiasca sa muncesc.

| alina2k18 a răspuns (pentru BlueButterfly97):

Pai doar dr psihiatru iti poate recomanda, de obicei se incepe cu cele usoare si doza mica pentru ca unele creeaza dependenta.
Eu iau 2 feluri, primul cu eliberare prelungita si al doilea mi-a dat psihiatrul de la Imovane, Anxiar, Gerodorm.
Cu Gerodorm mi s-a parut ca adorm cel mai bine dar am luat unul intreg atunci [ dr a recomandat 1/2 ] laughing

| BlueButterfly97 explică (pentru alina2k18):

Am inteles, mersi pentru raspunsuri :*