| Geenie_in_a_bottle a întrebat:

Hei, hei!
Intrebare probabil pusa de foarte multe ori, dar si eu am nevoie. Cum scapi de grasimea din corp rapid? Cum sa te educi sa ai o alimentatie sanatoasa? E greu cand esti copil sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

O alimetatie sanatoasa este cel mai important pas spre un stil de viata sanatos si sportul, un stil de viata alimentar sanatos include

Fructele, legumele, cerealele, fasolea, nucile și semințele sunt consumate zilnic și constituie majoritatea alimentelor consumate.
Grăsimea, o mare parte din ulei de măsline, poate reprezenta până la 40% din caloriile zilnice.
Porții mici de brânză sau iaurt sunt de obicei consumate în fiecare zi, împreună cu o porție de pește, păsări de curte sau ouă.
Carnea roșie se consumă din când în când.
Cantități mici de vin roșu sunt de obicei luate cu mese.
Aceste diete sunt sărace în grăsimi saturate și bogate în fibre.
Dieta DASH 38, 39 *
Cereale și produse din cereale: 7–8 porții *, dintre care mai mult de jumătate sunt alimente cu cereale integrale
Fructe: 4-5 porții
Legume: 4-5 porții
Alimente lactate cu conținut scăzut de grăsimi sau fără grăsimi: 2-3 porții
Carne slabă, pește, păsări de curte: 2 porții sau mai puțin
Nuci, semințe și leguminoase: 4-5 porții pe săptămână
Grasimi adaugate: 2 - 3 portii pe zi
Dulciuri: restrictie

apoi limitezi portile, ca si mancarea sanatoasa ingrasa, vezi cate calori ai in repaus =1500 sa spunem atat consumi slabirea trebuie sa rezulte din efortul fizic facut, macar o ora de mers pe jos zilnic

| Nume6 a răspuns:

Uită-te la poze cu boli incurabile sau video-uri pe Youtube, citește povești ale oamenilor care se luptă cu tot felul de boli, în curând o să ai altă alimentaţie. De grăsime nu scapi așa repede dacă ai făcut. Chestia e să mănânci mai sănătos și cât mai puţin. Mănâncă supe, fructe, salate, carne doar la grătar.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Nume6):

De ce doar la gratar, gratarul chiar e cancerigen. Carnea mai bine o consumi la cuptor, la abur, etc.