| giulia283 a întrebat:

Hei! Ieri am fost foarte obosita si mi.a fost somn toata ziua dar nu am dormit pentru ca nu mai dormeam noaptea. Noaptea cand m.am pus sa dorm nu.mi mai era somn dar daca închidem ochii adormeam dar asa stand nu.mi picau ochii in gura de somn. Apoi am inchis ochii si am atipit putin si dupa m.am trezit si picioarele si mainile incepusera sa amorteasca sunt sigura ca e vorba de paralizia in timpul somnului si de frica nu m.am culcat pentru ca am citit pe net ca nu te poti misca si ai o senzatie de sufocare si halucinatii. Dar intr.un final am adormit spre dimineata si nu m.am trezit ca nu ma pot misca sau vorbi m.am trezit normar. De ce? Şi cum as putea impiedica asta paralizia in timpul somnului?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

Esti stresata. Culca-te deverme in fiecare seara si cu o ora inainte de somn nu mai sta la calculator, televizor si nu mai folosi telefonul.

| Donsavas a răspuns:

Paralizia in somn este caracteristica narcolepticilor care leșină de somn pe strada.
Nu ai halucinații neaparat si poti respira normal.
Cand vezi ca poti sa dormi, dormi cand nu reușești, mai stai si treaz/a. În caz in care ai probleme cu programul de somn, consulta te cu medicul de familie!

| ngllllll a răspuns:

Este din cauza stresului. Somnul la timp, viata si alimentatie echilibrata. Si eu am patit ceva asemanator de la stres.

| ngllllll a răspuns:

Dormi cand iti e somn. Trebuie sa recuperezi.