| MadRadiologist a întrebat:

Heihappy Ma ajuta si pe mine cineva cu un regim alimentar pentru a pune masa musculara si mai apoi un regim alimentar pentru fibra big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Azµre a răspuns:

Proteine din carne slabă, pui, vită, pește, orez, cartof, etc.

4 răspunsuri:
| Ex89 a răspuns:

De mentionat ca puteti adauga in alimentatie urmatoarele surse naturale de arginina: seminte de floarea-soarelui, susan, painea cu tarate, orezul brun, nucile, floricelele de porumb, deserturile cu gelatina, ciocolata!

Sunt recomandate 5000 de calorii pe zi :

Mic dejun:
- lapte cu zahar (300 ml+30 g)
- unt 20 g, miere 50 g
- muschi tiganesc 70 g
- telemea 50 g
- o rosie
- doua oua la pahar
- paine de tarate 200g
- suc fructe 200 ml

Pranz:
- ciorba taraneasca (60 ml)
- pui cu smantana (130 g)
- frigarui din muschi de porc la gratar (150 g) cu piure cartofi (300 g)
- rosii natur(200 g)
- struguri 200 g
- paine

Cina:
- clatite cu branza de vaci si smantana (100 g)
- carne de vita la gratar(150 g) cu sote de legume (300 g)
- salata asortata - 300 g, paine
- un mar
- sana - 200 ml.

Nu ezita de asmenea ca intre mese sa iei cate un baton proteic si energizant.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Ex89):

Serios? sunt recomandate 5000 de calorii pe zi impartite in 3 mese?

Doamne ce tampenie de copy/paste

| S0RYN3L a răspuns:

Orez fiert cu piept de pui la gratar nu prajit in tigaie.

| S0RYN3L a răspuns:

Orez fiert cu legume prin el de exemplu sunt niste legume la auchan la congelate se numesc mexicane iti pui apa intr-o craticiaora apoi pui legumele si le lasi pana se fierb si le amesteci cu orezu fiert si piept de pui la gratar facut